Nástrahy zimných hôr. Ako prežiť pád lavíny?

Existujú situácie, ktoré v katastrofických filmoch vyvolávajú zimomriavky, pretože sú veľmi reálne. Ide napríklad o pády lavín. Dokonca aj na Slovensku sa v zime utrhne niekoľko lavín. Len výnimočne zasypú turistov. Vždy je však lepšie byť pripravený na všetko a vedieť, ako sa v takejto situácii správať.

Overte výstrahy horskej služby

Horská záchranná služba prostredníctvom svojej internetovej stránky upozorňuje na všetky neobvyklé javy vrátane lavínových výstrah. Keď sa chystáte do oblastí, kde riziko lavín hrozí, sledujte tieto správy. Bohužiaľ prevencii a informovanosti venuje pozornosť len malý počet ľudí. Niektorí návštevníci zimných hôr dokonca chodia na zimné túry v teniskách a čižmách. Neobuť si turistické topánky do chladného počasia je čisté šialenstvo. Samotné mokré lístie je zradné. Navyše nikdy neviete, čo sa pod lístím skrýva. Turistická obuv má podošvu vyrobenú tak, aby bránili pošmyknutiu aj vo veľmi klznom teréne.

Poznajte stupne lavínového nebezpečenstva

Okrem výstrah na stránkach horskej služby sú územia s lavínovou hrozbou označené stupňami ohrozenia. Už pri prvom stupni by ste mali byť opatrní a zvážiť pobyt v danom území. Tretí stupeň je znamením, že riziko lavíny je enormné a absolútne je zakázaný pohyb mimo označených trás. Zákaz často porušujú lyžiari, ktorí hľadajú adrenalín a extrémne zjazdovky. Najvyšší stupeň je označený číslom päť a v tomto prípade sa neodporúča vychádzať z horského hotela či iného ubytovania.

Snažte sa pred lavínou utiecť

Utiecť pred lavínou sa zdá nereálne aj v prípade, že vaše nohy zdobí pánska a dámska turistická obuv vysokej kvality alebo vtedy, keď ste výborný lyžiar. Utekať znamená ujsť z hlavnej trasy lavíny, ktorej sila je strhujúca a najviac nebezpečná. Ak vás lavína dostala, snažte sa v snehu plávať a keď sa lavína upokojí, vytvorte rukami pred tvárou vzduchovú bublinu. Po dopade lavíny túto vzduchovú bublinu čo najviac rozšírte, zaujmite polohu do klbka a čakajte na pomoc. Pokúste sa nehýbať a nerobiť zbytočné pohyby, ktoré vás rýchlo vyčerapajú.

Rada na záver: Ak milujete riziko a hory vás lákajú aj počas zimy, investujte do lavínovej výbavy. Po páde lavíny práve táto výbava zachránila život nejednému skialpinistovi.