Pravidelná chôdza. Čo sa stane s vašim telom?

O skvelých účinkoch chôdze na ľudské telo sa toho už napísalo a povedalo veľa. Smerodajná informácia pre každého, kto sa chce chôdzi začať venovať naozaj intenzívne je tá, že chôdza je prospešná pre fyzickú i psychickú kondíciu. Okrem toho, že sa budete lepšie cítiť, budete tiež lepšie vyzerať. Čo všetko sa stane s telom pri pravidelnej intenzívnej chôdzi?

Čo znamená intenzívna chôdza

Intenzívne chodenie sa mierne podobá poklusu. Aby ste dosiahli požadovanú rýchlosť, môžete používať rôzne pomôcky, napríklad palice nordic walking. Na určenie tepovej frekvencie, ktorá je vo vašom prípade najviac účinná pre spaľovanie tukov, slúžia kalkulačky. Nájdete ich aj na internete. Vo všeobecnosti platí, že maximálnu tepovú frekvenciu zistíte tak, že ženy od čísla 226 a muži od 220 odrátajú svoj vek. Optimálna tepová frekvencia tvorí približne 70 % vašej maximálnej. Počas chôdze i pri realizovaní iného športu by ste sa mali snažiť udržiavať optimálne hodnoty. Na meranie tepu vám skvele poslúžia fitness náramky z e-shopu inSPORTline.

Koľko krokov je dosť krokov?

Veľké polemiky sa vedú okolo toho, koľko krokov je dosť krokov. Chôdzi sa musíte hlavne venovať pravidelne. Počas zlého počasia zostaňte pokojne doma a využite stepper, ktorý je lacnou a praktickou fitness pomôckou. Podľa prieskumov je nutné realizovať chôdzu po dobu 60 minút a denne prejsť 10 tisíc krokov. Seniorom postačí hranica 8000 krokov. Pozor na to, aby ste nezačali príliš zhurta. Predovšetkým starším ľuďom radíme v prvé dni chodiť maximálne 30 minút. Postupne zvyšujte rýchlosť i čas. Mladšie ročníky môžu počas chôdze využívať záťaž pre vyšší efekt, napríklad záťažovú vestu alebo činky.

Ako sa zmení vaša kondícia

  • Pri chôdzi sa do pohybu zapájajú celé svalové partie, čo znamená formovanie tela. Ak do chôdze zapojíte aj ruky, tak sa zmení nielen dolná, ale tiež horná časť tela.
  • Intenzívna chôdza je pre spaľovanie efektívnejšie ako beh. Pri správnom stravovaní by mali ubúdať tukové zásoby a na rad príde úbytok hmotnosti.
  • Pri chôdzi podporujete trávenie. Zlepší sa funkcia metabolizmu, lepšie budú pracovať črevá.
  • Vďaka lepšiemu krvnému obehu budete mať viac sily a energie.
  • Chôdza pôsobí tiež na mozog, bude vám to lepšie myslieť a pridá sa aj dobrá nálada.
  • Pravidelnou chôdzou eliminujete riziká kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.