Máte správne utesnenú strechu?

Stále viac a viac majiteľov domov sa sťažuje na škodcov, ktorí sa uhniezďujú u nich v dome – predovšetkým na povalách, no neraz i v pivničných priestoroch.  Práve kuny patria medzi najrozšírenejších škodcov, ktorí spôsobujú nepríjemný a intenzívny zápach, avšak i hluk v nočných hodinách. Najmä podkrovia starších domov sú mimoriadne ohrozené, keďže veľakrát strecha či okná netesnia tak, ako sprvoti. Podkrovia sú pre nich lákadlom najmä preto, lebo im poskytujú teplý a suchý domov pre seba, ale i svoje mláďatá.

Pozor na správne tesnenie a izolačný materiál

Základom je kontrola tesnenia okien a strechy, a to najmä v podkrovnej oblasti. Otvory by mali byť chránené pomerne hustým pletivom, cez ktoré sa nielen kuny, ale aj akýkoľvek iný škodca nedostane do interiéru domu. Pozor dajte tiež na odkvapy, pretože aj cez tie sa vedia dostať na povalu! Pri výbere strešného izolačného materiálu je vhodné poradiť sa s odborníkom, avšak expandovaný polystyrén či minerálna vlna nie sú pre kuny veľkou prekážkou.

Škodcovia u mňa v podkroví – čo mám robiť?

Ak sa však škodcovia predsa len uhniezdili vo vašom podkroví, zachovajte chladnú hlavu. Ideálnym riešením je ultrazvukový odpudzovač kún, hrabošov či myší – Deramax, ktorý generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné. Ďalšou možnosťou je pachový repelent, ktorý však môže byť mimoriadne nepríjemný pre domácich miláčikov, a teda psov a mačky.

Pre milovníkov technológií či inteligentných pomocníkov do domácností je skvelou voľbou tiež meteostanica, čiže malý prístroj, ktorý zobrazuje dáta o aktuálnom počasí, pravdepodobnosti výskytu zrážok, úrovne oblačnosti, UV indexe, rosnom bode, ale tiež rýchlosti a smere vetra. Spolu s odpudzovačom škodcov predstavuje „must have“ pre majiteľov domov, chát či chalúp.