Rozmýšľate nad letnou dovolenkou s deťmi a stále sa neviete rozhodnúť? Netušíte, kam alebo ako cestovať? Zvládnu deti cestu lietadlom? Je to bezpečné? Nebude lepšie cestovať autom? Čo ak sa Vám pokazí? Kedy je dobré cestovať vlastným vozidlom? Odpovieme na všetky Vaše otázky a pre Vaše deti máme aj tip na letisko, ktoré sa im určite zapáči.

Cestovanie lietadlom sa stalo preferovanou formou dopravy väčšiny dovolenkárov, nehovoriac o tom, že patrí k najbezpečnejším spôsobom cestovania.

Ak zvažujete cestu autom a lietadlom, zamyslite sa nad vzdialenosťou Vašej destinácie. Ak chcete íst do susedného Rakúska, zbytočne budete absolvovať niektoré kroky potrebné pre lietadlovú dopravu, ako je čakanie na check-in, kontrola dokladov, batožiny, nástup do lietadla, samotný let, vyzdvihnutie si batožiny, alebo preprava z letiska do hotela. V niektorých prípadoch, kam sa autom nedostanete, alebo by bola cesta autom príliš vyčerpávajúca, je však lietadlo nevyhnutnosťou. 

Nemusíte mať obavy, zvládli to mnohí pred Vami, zvládnete to aj vy

Dieťa do dvoch rokov nepotrebuje v lietadle  vlastné sedadlo, a tým Vás vyjde dovolenka lacnejšie, pretože stačí, ak Vám bude sedieť na kolenách a dostane špeciálny pás. Dokonca nemusíte mať starosti ani o kočík a zaobchádzanie s ním. Ak ide o športový kočík, môžete si ho zobrať priamo k lietadlu, kde Vám ho naložia do priestoru medzi cestujúcimi a po prílete Vás čaká vonku pripravený. Väčšina cestoviek si zaň neráta žiadny poplatok.

Dieťa môže mať z letu obrovský zážitok, rovnako ako dospelý, no pravdepodobne bude horšie znášať vzlet a pristávanie kvôli rýchlemu prekonávaniu nadmorskej výšky. Na to však rýchlo zabudne. Navyše, v lietadle sa môže poprechádzať, pokiaľ nie je povinnosť byť pripútaný. Aj pre dospelého je lietadlo pohodlnejšie, keďže nemusí šoférovať a sústrediť sa na cestu.   

Ak sa rozhodnete pre cestu autom, máme pre Vás zopár rád

– Dobre si naplánujte trasu, aby ste zbytočne po ceste nezmätkovali a nevytvárali tak napätú atmosféru vo vozidle. Pomôcť Vám k tomu môže navigácia, ktorá už zachránila nejedného neskúseného cestovateľa. Dnes sa pokladá za samozrejmosť a mala by tvoriť výbavu každého vozidla. Keď nechcete investovať veľa peňazí do GPS, ušetríte nákupom z druhej ruky. Mnohé dôveryhodné inzeráty ponúkajú i tie lacnejšie verzie. Dôležité je, aby ste vedeli, kde hľadať. S navigáciou sa Vám bude iste ľahšie dýchať. 

– Zvoľte cestu v noci, poprípade s prenocovaním, aby si mohol aj šofér oddýchnuť. Vyhnete sa vysokým horúčavám a dlhým kolónam. Vodiči sa však musia mať na pozore, hlavne medzi druhou a štvrtou hodinou, kedy sa mení spánkový cyklus.

–       Zabezpečte dostatok tekutín pre seba i svoje deti.

–       Robte si pravidelné prestávky.

–       Prichystajte pre deti nejaké hry, knihy, rozprávku na notebooku, pustite si hudbu.

A čo ak sa pokazí auto? Nevyhľadávajte drahé autorizované servisy, pretože dovolenka by Vás mohla vyjsť veľmi draho. Majte poruke číslo na známeho mechanika, ktorý Vám môže odporučiť ďalšieho, alebo katalóg firiem poskytujúcich dané služby. Pokiaľ sa Vám vozidlo nepozdáva už dlhší čas, pred náročnou cestou by ste ho mali radšej vymeniť. S tým Vám môže pomôcť aj autobazár na kontakt.sk.

Viedeň myslí na rodiny

Letisko Viedeň je vybavené niekoľkými jednoduchými službami, ktoré uľahčia Vaše cestovanie. 

V zóne Check-in 3 je pre deti pripravený Svet zážitkov (Family Fun Gate). Nachádza sa tu šmýkačka, molitanové hady, lezecká stena či otáčacie dvere. Vyšantia sa tu najmä deti vo veku 4-10 rokov. Nachádza sa tam aj prebaľovací pult pre najmenších. Pulty sú tiež súčasťou takmer každej toalety. Zóna je otvorená non-stop a je bezplatná.

Tiež máte možnosť vypožičať si tu bezplatne detský kočík, pokým nenastúpite do lietadla. Pri lietadle ho jednoducho necháte pracovníkom letiska.

Vo Family Cornersi si môžu deti zahrať hru Letí, letí na interaktívnych obrazovkách a pri východiskových bránach G je zriadený kútik pre malé deti.

Dúfame, že Vaše cestovná horúčka nebude až taká vážna a všetko dobre dopadne. Celej rodinke prajeme príjemný výlet. 

Text: PR článok

Zdroj: viennaairport.com, automoto.cas.sk

Foto: virusshieldinc.com