Čo má skákanie na trampolíne spoločné s kondíciou?
Čo má skákanie na trampolíne spoločné s kondíciou?

Keď sa hovorí o záhradnej trampolíne, väčšina z nás si predstaví trampolínu plnú detí do 10 rokov, pre ktoré je skákanie predovšetkým nekonečnou zábavou. Dospelým často bráni v podobnom uvoľnení hanba, no robia chybu! Aké sú výhody skákania na trampolíne z hľadiska kondície?

Alternatíva k behu a plávaniu

Skákanie na trampolíne je fitness alternatívou k behu, aj k behu na dlhšie vzdialenosti. Najväčší rozdiel je v zaťažení kĺbov, najmä členkov a kolien. Zatiaľ čo beh (najmä pri nesprávnej technike) často nadmerne zaťažuje nohy, trampolíny dokonale tlmia nárazy. Okrem toho bolo dokázané, že na trampolíne s porovnateľnou záťažou spálime viac kalórií ako pri behu.

Trampolíny majú veľa spoločného aj s plávaním. Vo vode je naše telo vztlakové, podobne pri skoku zažívame na zlomok sekundy stav beztiaže. Telo zažíva uvoľnenie od gravitácie.

Zlepšenie kardiovaskulárneho systému

Keďže ide o cvičenie, ktoré je primárne určené na budovanie kondície, je logické, že pravidelné cvičenie je skvelou prevenciou srdcových problémov. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na cievy a dlhodobo zlepšuje funkciu srdca v pokoji.

Stimulácia lymfatického systému, posilnenie imunity

Štúdie ukázali, že pohyb na trampolíne (t. j. intenzívne skákanie spojené s krátkou dobou beztiaže a miernym preťažením pri odraze) zvyšuje aktivitu lymfatického systému.

Vďaka lymfatickému systému sa naše telo čistí od odpadových látok, odumretých buniek a chráni sa pred infekciami. Skákaním na trampolíne teda do určitej miery čistíte svoje telo, pravidelné cvičenie je skutočnou detoxikáciou a cestou k silnej imunite.

Komplexné cvičenie s dôrazom na rovnováhu a orientáciu

Pri skákaní z trampolíny sa kladie veľký dôraz na umenie rovnováhy. Na balansovanie sa používajú nielen svaly nôh, ale aj brušné svaly, chrbtové svaly a ruky. Ide o jedno z najkomplexnejších cvičení, pri ktorom zapájate svaly, o ktorých možno ani neviete.

Skákanie na veľkých trampolínach je skvelým odrazovým mostíkom pre prvé saltá a nácvik orientácie v priestore, potom môžete pokračovať napríklad gymnastikou. Veľký výber kvalitných trampolín nájdete na www.hawaj.sk .