Deti a korčuľovanie – pozor na zranenia
Deti a korčuľovanie – pozor na zranenia

Inline korčuľovanie je populárna aktivita, ktorá si rýchlo získa srdcia detí i dospelých. Ponúka zábavu, pohyb na čerstvom vzduchu a zároveň posilňuje zdravie. Pri každej športovej aktivite je na mieste veľká obozretnosť, a to hlavne počas športovania s malými deťmi. Ako sa dá predísť zraneniam pri inline korčuľovaní?

Prečo je inline korčuľovanie  pre deti zdravé

Inline korčuľovanie prináša deťom mnoho benefitov a navyše ide o lacnú aktivitu, ku ktorej potrebujte len detské korčule. Pohyb na korčuliach zlepšuje kardiovaskulárny systém a vytrvalosť. Učenie sa korčuľovať a udržiavanie rovnováhy na kolieskach precvičuje koordináciu pohybov. Korčuľovanie zapája do pohybu svaly celého tela, čím dochádza k ich posilneniu. Pohyb na čerstvom vzduchu a pocit z jazdy na korčuliach prináša deťom radosť a znižuje stres. Poslednou výhodou je to, že korčuľovaniu sa môže venovať celá rodina spoločne a upevniť tak rodinné puto.

Kedy môžu deti začať s inline korčuľovaním

Väčšina detí je pripravená na inline korčuľovanie okolo 4. roku života. Dôležitá je však individuálna úroveň koordinácie a motoriky dieťaťa. Niektoré deti zvládajú korčuľovanie skôr, iné neskôr. S korčuľovaním začnite na bezpečnom mieste a kúpte kvalitné detské korčule. Pre menšie deti sú vhodné aj oporné tyče, ktoré im pomôžu udržať rovnováhu. Vyberte si rovnú plochu bez prekážok a s dostatkom priestoru na pohyb. Nechajte dieťa zvyknúť si na korčule a na pocit kĺzania sa po povrchu .Učenie hrou je pre deti najzábavnejšie a najefektívnejšie. Nenúťte dieťa do ničoho, nechajte ho, aby sa učilo vlastným tempom.

Pozor na zranenia pri inline korčuľovaní

Medzi najčastejšie zranenia detí pri inline korčuľovaní patria pády. Pád je pri korčuľovaní prirodzený, avšak môže viesť k odreninám, pomliaždeninám a zlomeninám. Veľmi vážne bývajú zranenia hlavy. Preto je nosenie prilby pri korčuľovaní absolútne nutné. Riziku sú vystavené aj zápästia a členky. Zápästie je pri páde vystavené veľkej záťaži a môže dôjsť k zlomenine. Členok je pri korčuľovaní taktiež veľmi namáhaný a často sa podvrtne.

Ako znížiť riziko zranenia počas korčuľovania

Nosenie prilby je základom bezpečnosti počas korčuľovania detí i dospelých. Pre deti sa vyrábajú prilby vo veselých farbách a s motívmi, ktoré budú nosiť s radosťou. Vyberte si z ponuky obchodu inSPORTline. Dokúpte deťom aj ostatné ochranné pomôcky – chrániče na kolená, zápästia a lakte. Kúpiť ich je možné ako súpravu. Po celý čas korčuľovania nenechávajte deti bez dozoru.

Autor: Gabriela Kudláčová