Dovolenka v autostane nielen pre dobrodruhov

Na dovolenku vlastným vozidlom sa veľa ľudí vyberie nielen do hotelových komplexov, penziónov alebo do kempov, ale aj do voľnej prírody. Ak patríte medzi priaznivcov kempovania, mali by ste začať premýšľať o kúpe autostanu. Oproti klasickému stanu má desiatky výhod a poskytne vám pri kempovaní pohodlie o akom ste ani nesnívali.

Čo je to autostan

Na streche vozidiel mieriacich do dovolenkových destinácií môžete vidieť okrem nosičov bicyklov aj strešné boxy alebo autostany. Autostan v zloženom stave sa podobá na strešný box. Po rozložení sa z neho stáva naozaj priestranné a komfortné miesto na prespanie. Samotný stan sa skladá zo spevnenej spodnej konštrukcie, ktorá sa upevňuje k priečnikom na streche automobilu. Znamená to, že ak po autostane túžite, budete si musieť najskôr zaobstarať priečniky. Podobne pevná ako spodná časť je tiež strecha stanu. Bočné strany stanu sú vyrábané z nepremokavých textílií. Väčšina autostanov disponuje bočnými okienkami a panoramatickým otvorom. Tešiť sa budete nielen z pohodlného spania, ale aj nádherných výhľadov zo strechy vozidla. Vo vnútri boxu sa neukrýva len stan, ale aj lôžkoviny a matrace. Autostan sa do výšky stavia pomocou kľuky. Na vchádzanie do stanu slúži pevný rebrík. Stany na strechu vozidla nájdete v modeloch pre menšie i väčšie osobné vozidlá. Vaša dovolenka môže byť o oddychu alebo ju strávte aktívne. Napríklad tak, že si so sebou do prírody zoberiete svoj bicykel. Na jeho prevoz vám poslúžia nosiče bicyklov, ktoré môžete namontovať na piate dvere alebo na ťažné zariadenie.

Výhody autostanov

Už sme spomínali, že stavanie autostanu je veľmi jednoduché. Jeho inštaláciu zvládne naozaj každý, čo nemôžeme povedať o klasickom stane, ktorý je v niektorých prípadoch problematické postaviť aj za niekoľko hodín. V klasickom stane by ste nikdy nedosiahli taký komfort spania ako v autostane. Pohodlné matrace a lôžkoviny sú plnou náhradou za spanie v posteli. V klasickom stane a spacáku cítite každú nerovnosť, kamene a vetvičky. Najväčšou výhodou je však bezpečnosť. Na streche vozidla ste chránení pred zverou, hmyzom, prachom a vlhkosťou zo zeme. Stan je nepremokavý a jeho konštrukcia odolá aj víchrici. Autostan vám nezaberie miesto v batožinovom priestore a niektoré drobnosti dokážete dokonca uložiť do samotného boxu, v ktorom je stan zložený.