Aby bolo jasné, pre správne použitie a využívanie systému elektronického rádiového oplotenia je nesmierne dôležitý tréning psa. Samotný postup výcviku pre elektronické oplotenie bol upravený podľa odporúčaní a návrhov elektronického rádiového oplotenia značky PetSafe, najkvalitnejšieho oplotenia na našom trhu. Netreba však zúfať, ani keby ste mali iný typ elektronického oplotenia pre psov, jednotlivé cvičenia sú univerzálne pre všetky značky. Ako v krátkosti začať s tréningom?
Fáza 1 Deň prvý, druhý a tretí
Ako prvé dajte vášmu psíkovi nekovový obojok s pevným vodítkom spolu s elektronickým obojkom. Ešte skôr, ako psovi dáte elektronický obojok, je potrebné vypnúť vysielač, aby pes necítil korekciu. Je dôležité, aby sa váš pes naučil, ako sa má správať pri vlajkách. Skúšajte chodiť so psom vo vyčlenenej oblasti a pokojne sa s ním aj zhovárajte. Následne pristúpte až k vlajkám. Ešte skôr, ako sa jeho hlava dostane k vlajke, trhnite silnejšie obojkom smerom k sebe. Stiahnite psa od vlajok približne 4 metre do vnútornej časti a pochváľte ho. Silné potiahnutie za vodítko je jedinou „korekciou“, ktorú váš pes potrebuje. Žiadne karhanie slovami, či iné povely. Každý tréning by mal trvať 10 až 15 minút. A nezabudnite aj na to, že psa majte uviazaného aj pri biologických potrebách.
Fáza 2 Deň štvrtý, piaty a šiesty
V rámci tejto druhej fázy musí byť váš pes opäť
na vodítku. Je čas zapnúť vysielač. Takto bude váš pes pripravený pocítiť korekciu. Choďte so psom
vo vyčlenenej oblasti a pokojne sa mu prihovárajte. Má dovolené prísť až k tréningovým vlajkám. Pokiaľ sa váš pes dostane do blízkosti signálu, pocíti nepríjemnú, ale bezpečnú statickú korekciu. Je možné, že počas nej pes poskočí alebo zašteká, keďže nie je na takýto signál pripravený a zvyknutý. Toto je klasická reakcia psa. Musíte byť v tomto prípade pripravení stiahnuť psa do bezpečnej zóny. Usmievajte sa na neho a chváľte ho. V žiadnom prípade psa neťahajte nasilu alebo nevolajte do oblasti signálu. Je na ňom, či bude v bezpečnej zóne alebo prejde ohraničenú zónu. Pred fázou 3 sa ubezpečte, že sa pes cíti príjemne v rámci oblasti a hravo sa vyhýba vlajkám. Pokiaľ to neplatí, pridajte ďalší deň, či dva tréningu.
Fáza 3 Deň siedmy, ôsmy, deviaty, desiaty a jedenásty
V rámci tejto tretej fázy, ak pes zvládol tréningové fázy 1 a 2, je pripravený na túto fázu bez obojku. Nikdy neponechajte vášho psa bez dozoru v tejto fáze! Po približne šiestich dňoch dohľadu nad jeho tréningom ho môžete nechať bez dozoru na kratší čas. Následne počas ďalších troch týždňov ho môžete nechávať dlhšie a dlhšie bez dozoru.
Posledná fáza
Posledná fáza predstavuje aktivitu spojenú s odstraňovaním tréningových vlajok. Pokračujte postupne, každú druhú vlajku a nakoniec odstráňte všetky. Môžete pristúpiť aj k odstráneniu elektronického obojku a založiť obyčajný obojok s vodítkom. S tým, že budete svojho psa chváliť, ho donúťte, aby išiel za vami. Nenechajte ho prejsť cez hranicu elektronického rádiového oplotenia. Treba ho učiť, že je bezpečné ísť za vami na vodítku. Postupom času si aj váš pes vytvorí asociáciu s opúšťaním oblasti na vodítku cez zdanlivú bránu. Pre viac informácií, Ako prebieha správny výcvik psa pre elektronické oplotenie, navštívte stránku tu.
Možno sa vám zdá pri čítaní tento tréning pomerne náročný. Reálna prax však býva vždy o niečo inom. Každý pes je iný a verte či nie, jednoduchšie je praktizovať samotný tréning, ako ho podrobne a detailne popísať do článku. Veľa šťastia!