Keďže sú okná a dvere nevyhnutnou súčasťou každej jednej stavby, ich kúpa aspoň raz za život neobíde nikoho z nás. Tak, ako všetky materiály majú svoje výhody a nevýhody, rovnaká situácia je aj u hliníka. Kým v minulosti ovládal väčšinu našich stavieb plast, situácia sa začína meniť. Práve hliníkové okná sú tie, ktoré ho dokázali z trhu z veľkej časti vytlačiť a v blízkej budúcnosti ho môžu úplne poraziť.

Čo je u zákazníkov rozhodujúce

Hoci sú hlinkové dvere a okná finančne náročnejšie, táto investícia sa vám určite vráti. Z pohľadu kvality sú tou najlepšou voľbou na trhu, čo sa odrazí aj na vašej spokojnosti. Okná a dvere z hliníku vám vydržia omnoho dlhšie ako iný materiál a to v niektorých prípadoch až 100 rokov. Je to síce neuveriteľné, no môže za to odolnosť a pevnosť hliníka. Ani pri častom mechanickom používaní sa im tak nič nestane a ani po dlhých rokoch nezmenia svoj vzhľad. Výborným riešením sú pre moderné domy s veľkými preskleniami, kde sa iný materiál použiť ani nedá. Keďže veľké sklá sú ťažšie ako tie v klasických rozmeroch, rám okná musí mať schopnosť túto váhu udržať. Vďaka tomu, že je hliník pevný si poradí aj s tými najväčšími sklami, ktoré v dome môžete mať. Hliníkové vchodové dvere sú obľúbené aj pre elegantný dizajn, pretože profil je veľmi štíhly a nijako ľudí nevyrušuje. V rámci odolnosti voči poveternostným podmienkam hovoríme o spoľahlivosti, ktorá neprepustí mráz, teplo a ani vodu. Veľkou výhodou je variabilnosť povrchovej úpravy podľa predstáv zákazníka. Vyberať si môžete z viacerých farebných prevedení, pričom hliníkové okná môžu na prvý pohľad vyzerať aj ako drevené. Mnohých ľudí ovplyvní aj možnosť recyklácie tohto materiálu, ktorá je v súčasnej dobe veľmi žiaduca.

A čo nevýhody?

Samozrejme nič na tomto svete nie je len ružové a to platí aj v prípade hliníkových okien a  dverí. Tak, ako majú svoje výhody, majú aj zopár nevýhod, ktoré ich od plastu alebo dreva odlišujú. Tou najväčšou je vysoká obstarávacia cena a fakt, že nie každý si môže hliník dovoliť. Tepelno-izolačné vlastnosti nedosahujú hodnoty, na ktoré sme zvyknutí pri plaste alebo dreve. Výnimkou sú však tie najdokonalejšie, ale aj cenovo najdrahšie profilové skupiny, u ktorých je aj nepriepustnosť na vysokej úrovni. Hliníkové okná sa najčastejšie využívajú v prípade veľkých presklených fasád na rôznych administratívnych budovách, no svoje miesto si našli aj v rodinných domoch. Už teraz je ich vidieť na veľkej časti novostavieb a situácia sa pre hliník ešte vylepší. Dôvodom je, že ľudia v súčasnosti nepozerajú len na cenu, ale najmä kvalitu a trvácnosť výrobkov.