Poistenie auta je kľúčová položka pred odchodom na dovolenku.

Všetci poznáme tie nekonečné zápchy cestou na dovolenku. Či už stojíme v kolóne na Makarskú, na diaľnici pred Kodaňou alebo na semafore v Liptovskom Mikuláši hrozba drobných kolízií alebo vážnych nehôd nás sprevádzajú odkedy naštartujeme motor. Stačí sekunda nepozornosti ako upozornenie na telefóne, extrémne horúčavy alebo hašteriace sa deti na zadnom sedadle a nehoda je na svete. Bohužiaľ naša ľubozvučná slovenčina nie je rozšírený jazyk a dohovoriť sa po anglicky alebo nemecky stále nie je samozrejmosť. V týchto prípadoch sú našimi strážnymi anjelmi rôzne prvky PZP a havarijneho poistenia. V zahraničí sa účty za opravy áut a náhradu škody môžu vyšplhať rádovo vyššie ako doma a preto si túto možnosť musíme ošetriť.

Havarijna poistka je výhodou ale bez PZP ani na krok.

Základný rozdiel medzi už spomínanou havarijnou poistkou a povinným zmluvným poistením je to, ktorému autu zaplatí poisťovňa opravy. PZP hradí škody napáchané z vašej strany a istí vás pred vysokými účtami za škodu spôsobenú inými účastníkom cestnej premávky. Havarijne poistenie slúži naopak na krytie škôd na vašom vozidle, pri vami zavinenej kolízií.

Ako si pred cestou vybrať to najlepšie poistenie?

Online kalkulačka je výborný nástroj na kontrolu, porovnanie a poprípade výber novej poistky vášho motorového vozidla. S databázou desiatok produktov na trhu vyberiete jednoducho a z pohodlia domova to najlepšie poistenie pre vaše auto.

Na začiatok je vhodné elektronicky overiť platnosť vašej PZP a skontrolovať podmienky jej krytia. V prípade, že Vám poistka nevyhovuje alebo čoskoro vypovedá platnosť, je čas vybrať novú alebo predĺžiť pôvodnú. Majte na pamäti kontrolu platnosti v zahraničí pretože pravidlá platné pre členské štáty EÚ neplatia mimo jej hraníc. Skontrolujte si aj deň, ktorým poistka končí, resp. nadobúda platnosť a porovnajte ju s dátumom odjazdu a príchodu aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám. Poistenie auta je častokrát zanedbané no v niektorých situáciách rozhodujúce a preto by ste túto možnosť a pri PZP povinnosť nemali zanedbávať.

V prípade, že ešte nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie auta, alebo sa Vášmu poisteniu končí platnosť, nové PZP môžete uzatvoriť jednoducho online prostredníctvom online kalkulačky PZP. Systém poskytuje prehľadný zoznam a porovnanie PZP až 213 ponúk od rôznych poisťovní spolu so zľavami a odporúčanými asistenčnými službami, ktoré by ste pred cestou na dovolenku mali rozhodne zvážiť.