Zlato je drahý kov, ktorý bol, je a pravdepodobne ešte dlho bude investičným materiálom, do ktorého sa oplatí „vraziť peniaze“. Investovať do zlata sa dá po celom svete a to rôznym spôsobom. Prvým  krokom je nákup zlata. Potom už stačí len sledovať kurz, ako sa zlato vyvíja a postupom času ho znova speňažiť.

Formy investovania

Nákup a následný predaj zlata prebieha vo viacerých formách. Môže mať podobu zlomkového zlata, zlatých mincí, šperkov, investičného zlata, ale taktiež aj rôznych poškodených zlatých predmetov, zlatých hodiniek a v neposlednom rade zlatých zliatkov. Zlato sa vykupuje v akejkoľvek forme, keďže sa jedná o veľmi vzácny drahý kov.

Investičné zlato, ktoré nazývame aj bankové zlato, sú investičné zlaté tehličky rýdzosti minimálne 995/100 – v takom prípade je nákup zlata oslobodený od platenia DPH.

Zlaté investičné tehličky sa vyrábajú razením, lisovaním alebo odlievaním. Lisované tehličky sú balené spravidla spolu s certifikátom vo vákuovej fólii a sú lesklé. Odliatky majú nerovný povrch, zaoblené hrany a sú matné.

Razenie zlatých mincí

Zlaté mince a ich razenie je činnosť stará už tisíce rokov. S nárastom obľúbenosti investičných mincí v posledných desaťročiach u menších investorov zažíva táto činnosť renesanciu.

Výhody investovania do zlata

Dá sa povedať, že nákupom zlata nemíňame peniaze, len ich jednoducho zamieňame za silnú a medzinárodne uznávanú menu. Veď zlato je platidlom už viac než 5.000 rokov.

Aj keď hodnota zlata prirodzene krátkodobo kolíše a nikdy si nemôžeme byť stopercentne istí, akú bude mať hodnotu v onom čase, z dlhodobého hľadiska je jeho vnútorná hodnota vysoko stabilná. Investičné zlato je vhodné na dlhodobé udržanie hodnoty a kúpnej sily. Nemusíte sa obávať inflácie. Čo dnes kúpite za 1 g investičného zlata, neskôr kúpite znovu za 1 g zlata. V súčasnej dobe sa obchodovanie so zlatom skutočne oplatí. Obzvlášť atraktívne sú zlaté mince. Investori ponúkajú možnosť investovať aj v malom množstve. 

Zdroj: Investicnezlato.biz, banka-zlato.sk

Foto: eofdreams.com