Keď klzák poháňa motor - výhody motorového paraglidingu

Paragliding je jeden z najmladších leteckých športov. Napriek jeho pomerne krátkej histórii je to populárny šport. Niet sa čomu čudovať, keďže vo všeobecnosti nie je veľmi fyzicky náročný a na rozdiel napríklad od letu balónom má paraglidista takmer ničím nerušený, bezprostredný kontakt s prírodou. A kto by nechcel aspoň na okamih okúsiť voľnosť letu?

Klasický vs. motorový paragliding: V čom sa líšia?

Na paragliding potrebujete v podstate len tri veci: paraglidingový padák (tiež nazývaný klzák), správny terén a poveternostné podmienky. Let sa začína rozbehom z kopca alebo zo zeme, pilot pri lete sedí v sedačke pripevnenej k padáku popruhmi. Štandardne sa lieta vo výške 150 až 300 metrov nad zemou a dolet sa pohybuje až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

Dážď či silný vietor sú pre paragliding nevhodné, ba priam nebezpečné. Podobné podmienky nie sú vhodné ani pre let balónom alebo zoskoky padákom. Skúsený pilot by musí mať schopnosť sledovať aj najmenšie zmeny v poveternostných podmienkach. V prípade tých najskúsenejších pilotov patrí paragliding medzi bezpečnejšie letecké športy. Dôležitá je tiež správna voľba pristávacej plochy. Pristávacia dráha musí byť rovná a mimo stĺpov elektrického vedenia

Uvedené podmienky platia aj pre motorový paragliding, na rozdiel od toho klasického je ale ku klzáku pripojený malý benzínový motor (tzv. paramotor). Ten dokáže vo viacerých ohľadoch spríjemniť let.

Výhody motorového paraglidu

Jednou z najväčších výhod motorového paraglidu je možnosť štartovania a pristávania takmer kdekoľvek, postačí vám celkom malá lúka a na štart nepotrebujete ani rozbeh. Paramotor zvyčajne váži od 20 do 30 kg, ale počas letu ho takmer neucítite. Výhodou je i to, že  motorový paraglide je celkom malý, bez problémov sa zmestí do auta. Môžete s ním vyraziť kamkoľvek.

Vďaka motoru  nie ste úplne odkázaní na termodynamické a poveternostné podmienky, môžete teda lietať aj v prípadoch, v ktorých by to s klasickým paraglidom nebolo možné. Maximálna rýchlosť motorového paraglidu je zvyčajne okolo 35 km/h, s doletom niekoľkých kilometrov. Ide o ideálne podmienky na bezstarostné sledovanie prírodných scenérií.

Motorový paragliding je vhodný pre ľudí, ktorí nechcú byť úplne odkázaní na prírodné vplyvy a chcú si vychutnať let v stabilnejších podmienkach. Ak si netrúfate na samostatný let, máte možnosť tandemového letu so skúseným pilotom. V takom prípade nepotrebujete žiadne znalosti a môžete si v pokoji vychutnávať let. Nič vám nebráni rezervovať si let pre seba alebo ho darovať niekomu blízkemu ako zážitkový darček.

 

Meta description:

Motorový paragliding je rovnako zábavný ako klasický. Paraglading je zážitok, ktorý je možné darovať k narodeninám a inému sviatku.