Kŕčové žily: Prečo vznikajú a aké existujú spôsoby liečby?

Kŕčové žily sa inak nazývajú aj ako varixy. Ide o pomerne bežný zdravotný problém, ktorý sa vyskytuje u veľkého množstva ľudí. Nezáleží na veku alebo pohlaví. Aj keď štatistiky dokazujú, že kŕčové žily sa objavujú najmä u žien a v strednom či pokročilom veku. Prečo tento nepríjemný zdravotný problém vôbec vzniká a ako ho je možné liečiť?

Varixy sú spôsobené nesprávnym prietokom krvi, najčastejšie v dolných končatinách. To je spôsobené napríklad nezdravým životným štýlom, sedavým zamestnaním, prípadne keď niekde dlho stojíte. Kŕčové žily však môžu vzniknúť aj v situácii, keď počas dňa málo pijete. Preto sa hovorí, že by ste mali dodržiavať pitný režim a vypiť denne 2 – 3 litre čistej vody alebo bylinkového čaju. Častým dôvodom vzniku kŕčových žíl je aj dedičnosť, teda genetická predispozícia. To znamená, že ak mal u vás v rodine niekto kŕčové žily, je vyššia pravdepodobnosť, že nimi budete trpieť aj vy. Nie je to však jediný a kľúčový faktor.

Moderné a nezávadné operácie

Ak sa u vás objavia kŕčové žily, neváhajte tento problém riešiť s lekármi. Tí vám poradia a pomôžu nájsť ten najlepší spôsob liečby. Existujú v súčasnej dobe aj operácie. Tie môžu byť laserové alebo chirurgické. To, aké budú, záleží najmä od rozsahu vašich kŕčových žíl. Operácie sú však nezávadné a v niektorých prípadoch môžete ísť už v deň zákroku domov. Rozhodne tak nejde o nič hrozné.

Skvelým riešením je prevencia

V každom prípade, ak sa chcete vyhnúť kŕčovým žilám, mali by ste zvážiť aj efektívnu prevenciu. Tá spočíva v dodržiavaní dostatočného pitného režimu, v dostatočnom pohybe počas dňa a zároveň zdravom životnom štýle. Ak budete dodržiavať všetky tieto faktory, máte vysokú šancu, že sa kŕčovým žilám vyhnete. Samozrejme, niekedy hrá veľkú rolu práve genetická predispozícia. Aj v takomto prípade by ste však mali myslieť na efektívnu prevenciu.