Handsome ophthalmologist looking through the glasses on the eye chart background in the cabinet. Image with small deph of field focused on hands and glasses

 

Vďaka zraku vnímame až osemdesiat percent podnetov z okolia. A preto je nutné starať sa o oči, najmä po štyridsiatke, kedy riziko niektorých ochorení rastie. Na čo by ste teda mali zamerať svoju pozornosť?

Akékoľvek ochorenie očí predstavuje komplikácie či nebezpečenstvo. Napríklad dlhé hodiny pred počítačom či sledovanie displejov mobilných zariadení môžu poškodzovať zrak aj v mladom veku. Vyhnúť sa zrakovým problémom pomôžu predovšetkým pravidelné očné prehliadky, na ktorých pacientov čaká dôkladne vyšetrenie očí, zmeranie očného tlaku či kontrola počtu dioptrií. Táto prehliadka je dokonca povinná pre niektoré povolania, a to bez ohľadu na vek.

Možno chýbajú len okuliare

Najčastejšie sa ukáže, že jednoducho potrebujete okuliare. Na očné vady, ako je ďalekozrakosť, krátkozrakosť či astigmatizmus, sa vďaka pravidelným vyšetreniam príde oveľa skôr. Tieto problémy napraví korekcia okuliarmi, očnými šošovkami či laserovou operáciou. Môžu však prísť aj závažnejšie nepríjemnosti.

Šedý zákal

Katarakta alebo šedý zákal sa vyskytuje u polovice starších ľudí, vo vekovej skupine nad 75 rokov býva ním postihnuté aspoň jedno oko. Odstránenie šedého zákalu dnes prebieha pomocou nenáročnej a bezbolestnej operácie. Kvapky, lieky či masti naň nemajú veľký účinok, pričom jeho neliečenie môže viesť až k slepote. Preto je odstránenie šedého zákalu veľmi dôležité.

Zelený zákal

Nadmerný tlak v oku vedie k poškodeniu zrakového nervu, k postupnému odumieraniu jeho vlákien. Zelený zákal je najčastejšou príčinou slepoty u dospelých. Hoci môže postihnúť kohokoľvek, k rizikovým faktorom patrí vek nad 40 rokov, dedičnosť, ťažká krátkozrakosť, cukrovka či problémy s krvným tlakom.

Makulárna degenerácia

Makulárna degenerácia postihuje sietnicu v mieste najostrejšieho videnia, teda v žltej škvrne. Pritom sa skresľujú kontúry videných predmetov, neskôr sa objaví tmavá škvrna, ktorá bráni videniu. Postihnutý neoslepne, ale nemôže čítať, sledovať televíziu a nerozozná konkrétnu tvár.

 

Foto: Bigstockphoto