Poradíme vám, ako sa počas túry vyvarovať vyvrtnutiu členka
Poradíme vám, ako sa počas túry vyvarovať vyvrtnutiu členka

Napriek tomu, že je turistika bezpečný šport, občas aj pri chôdzi môže prísť k zraneniu. Ak nie ste veľmi fyzicky zdatní, vyberajte si menej náročné trasy. Prudké stúpanie alebo neupravený terén dokážu prekvapiť každého, dokonca aj skúseného trekera. Počas turistiky dochádza hlavne k zraneniu dolných končatín, konkrétne členkov. Vyvrtnutie členka vašu túru predčasne ukončí a môže viesť k niekoľkým týždňom na lôžku. Ako sa tomuto zraneniu vyvarovať?

K zraneniu členkov prispieva terén a počasie

Preceňovať svoje sily je národným športom Slovákov. Všetko chceme mať lepšie, väčšie a všetko chceme zvládnuť rýchlejšie. Toto platí aj pri turistike. To, že váš sused zdolal najvyššie vrcholy sveta je skvelé, ale ak nie ste aktívny športovec, tak sa do takýchto výstupov radšej nepúšťajte. Výber terénu vždy prispôsobte schopnostiam celej skupiny, s ktorou sa do hôr chystáte. Skupinu spomíname, pretože na dlhšiu túru by ste nemali chodiť sami. V núdzovej situácii je vždy lepšie, keď je vás viac a niektorí členovia výpravy sa môžu vybrať hľadať pomoc. Trasu výletu si naplánujte tak, aby ste sa vrátili pred zotmením. Vždy dajte vedieť doma, kde presne idete a kedy sa vrátite. Pozorne sledujte počasie, pretože ani tá najlepšia turistická obuv nevydrží celodenný dážď a premokne. Práve dva menované činitele sú najrizikovejšie z hľadiska zranenia. Náročný terén a k tomu dážď  sú spojením, ktoré znamená riziko pošmyknutia, následného pádu alebo vyvrtnutia členka.

Vhodné obutie eliminuje riziko na minimum

Vhodne vybrané, kvalitné turistické topánky riziko pošmyknutia eliminujú. Takéto topánky sú v prvom rade pevné, viazanie je vedené z oblasti nad prstami až po horný okraj, čo znamená, že noha v topánke drží na svojom mieste. Napriek pevnosti sú topánky pohodlné. Znížený komfort môže viesť k tomu, že sa prestanete sústrediť na terén kvôli bolestiam chodidiel. Bolesti v turistickej obuvi nehrozia. Pre turistov, ktorí chodia do hôr častejšie a vedia, že ich čaká nejeden výstup, sú určené topánky vyššieho strihu. Práve strih nad členky ich ochráni nielen pred vyvrtnutím, ale tiež pred pocitom únavy. Nemenej dôležitá je podošva obuvi. Pánska a dámska turistická obuv má v závislosti od jej kategórie rôznu tvrdosť podošvy. Tvrdšie sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu a sú pre chodidlo oporou. Turistická obuv patriaca do vyšších kategórií má členitý vzor na podošve. Vzor je vyrobený tak, aby odviedol vlhkosť z povrchu podošvy a zároveň jeho okraje bránili šmyku. Všetky menované vlastnosti turistických topánok sú zárukou, že vaše členky i chodidlá zostanú v top kondícii počas každého výletu v horách.