Ako udržiavať svoj záhradný bazén čistý

Vždy, keď sa vy alebo niekto z vášho okolia rozhodne osviežiť sa v záhradnom bazéne, ovplyvní to vodu a povrch bazéna. Pot, špina či iné drobné znečistenia nemusí byť hneď vidno, avšak môžu viesť napríklad k šíreniu rias v bazéne alebo aj k nepríjemným zdravotným problémom. Preto je každý bazén potrebné pravidelne čistiť. Tu sa dozviete, ako na to.

Základ starostlivosti o bazén

Základom starostlivosti o bazén sú tri navzájom prepojené oblasti: cirkulácia, čistenie a bazénová chémia

Cirkulácia

Cirkulácia je základom pre čistú vodu, pretože čím menej sa voda vo vašom bazéne pohybuje, tým väčšia je šanca, že sa tam budú množiť riasy či iné mikroorganizmy. Čerpadlo by teda malo bežať v sezóne pravidelne, ideálne niekoľko hodín denne. Dávajte pozor aj na fungovanie samotného čerpadla. 1-2 krát za týždeň by ste mali vyčistiť skimmerový kôš a raz mesačne filter, v závislosti na jeho type a intenzite používania. Kartušový filter je dobré čistiť každých 2-6 týždňov, pieskové filtre treba prečistiť najmenej každé 4 týždne, ale pokojne aj viackrát za mesiac.

Čistenie

Čistenie znamená mechanické čistenie bazéna. Oplatí sa čistiť bazén každý deň, a to najmä steny a povrch. Steny bazéna sú náchylné na špinu a mikroorganizmy, a to najmä v menej prístupných častiach. Medzi ne patrí napríklad okolie schodov. Za pomoci kefy na čistenie bazéna by ste ich mali dôkladne vydrhnúť, čím predĺžite životnosť svojho bazéna.

Povrch bazéna môže byť pokrytý listami a podobným odpadom. Ten je nutné za pomoci sieťky pravidelne odstraňovať, aby nespôsoboval ďalšie znečistenie. Pravidelná údržba chráni steny a dno bazéna aj pred poškodením, či už podzemného alebo nadzemného.

Raz za čas, ideálne každý týždeň, sa oplatí bazén aj povysávať. Ide o veľmi efektívny spôsob odstraňovania neviditeľného aj viditeľného odpadu a udržiavania “zdravého” povrchu bazéna, ktorý sa ukladá najmä na dne. Bazénové vysávače sú dostupné a na trhu existuje viac možností podľa typu a veľkosti bazéna. Po zapojení vysávača s vákuovou hadicou je nutné dostať z nej všetok vzduch (vytlačte ho priložením k bazénovej tryske) a následne pomaly a dôkladne prečistiť povrch ako keby ste vysávali v domácnosti.

Bazénová chémia

Chémia v bazéne je taktiež kľúčová. Optimálne zloženie vody zamedzuje zdravotným problémom aj jej biologickému znečisteniu. Odporúča sa pravidelné testovanie a stabilné chemické zloženie. Preto je kvalitná testovacia sada nutnosťou. Kontrolujte bazénovú vodu každý týždeň – zamerajte sa najmä na hladinu pH (optimálne okolo hodnoty 7), tvrdosť vody, tzn. obsah vápnika, ale aj alkalitu, obsah chlóru a fosfátov. K dispozícii máme prípravky, ktoré obsah vody vyvážia.

V ponuke sú aj tablety, ktoré “šokujú” váš bazén. To znamená nárazovo zvýšiť obsah čistiacich látok, aby zmizli všetky látky a mikroorganizmy znečisťujúce vodu. Jeden “šok” si váš bazén zaslúži približne každý druhý týždeň. Zvážte však aj častejšie šokové čistenie, ak napríklad príde búrka alebo do bazéna spadne niečo neočakávané.