Prečo je káva vo svete tak obľúbená?
Prečo je káva vo svete tak obľúbená?

Káva je obľúbeným nápojom po celom svete. Ročná celosvetová produkcia kávy sa meria na vrecia. Jedno vrece obsahuje 60 kg kávy a minulý rok sa týchto vriec vyprodukovalo približne 170 miliónov. Popularita kávy sa z roka na rok zvyšuje a je tiež badateľné, že ľudia začínajú viac kupovať kvalitné odrody kávy a vyhľadávajú rôzne kávové zmesi. Trend obľúbenosti kávy sa iste nezmení ani nasledujúce roky, keďže kofeín obsiahnutý v káve prináša zdraviu prospešné výhody.

Šálka kávy po prebudení zmobilizuje energiu

Zrnková káva jemne zomletá a zaliata horúcou vodou už rozvoniava vo vašej kuchyni. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa s vašim telom deje ihneď po jej vypití? Viete, prečo sa zrazu váš mozog prebudí a nálada z bodu mrazu vyletí do výšin? Je to dané tým, že káva obsahuje kofeín. Kofeín je známy mnohými blahodarnými účinkami na viaceré orgány v ľudskom tele. V prvom rade je to látka, ktorá zdvíha tlak. Preto nie je káva odporúčaným nápojom pre ľudí s príliš vysokým krvným tlakom. Naopak ľudia s dobrým alebo nízkym tlakom po vypití kávy pocítia zvýšený krvný tlak i tep. Tieto dva faktory sú zárukou prílivu energie. Káva vypitá po prebudení znamená, že sa rýchlejšie skoncentrujete a mozog začne pracovať na plné obrátky. Kávové nápoje si doprajte aj počas dňa, a to hlavne v prípade, že ste začali pociťovať letargiu a únavu. Káva po obedňajšej prestávke vyrovná útlm spôsobený trávením jedla. Kofeín totiž pomáha zrýchliť metabolizmus a povzbudí k rýchlejšej činnosti celý tráviaci systém. Už 15 minút po vypití kávy vám pôjde všetko od ruky a šéfom zadané úlohy splníte zadnou ľavou.

Káve sa nevyhýbajte ani pred fyzickou aktivitou

Kofeín v rôznej podobe si môžete dopriať aj pred fyzickou aktivitou. Kávu pijú športovci pred tréningom a vždy preukázateľne dosahujú lepšie výsledky. Stačí navštíviť pražiareň kávy a kúpiť si kvalitnú zmes či odrodu. Prečo je kofeín cestou k zvýšenému výkonu? Je to vďaka jeho schopnosti zdvíhať hladinu adrenalínu v krvi. Lepšie sa vám prekysličí organizmus a tkanivá sú zásobované glukózou. Ani po dlhom tréningu necítite únavu. Navyše sa po káve tvorí v tele dopamín, ktorý je známy ako hormón šťastia. Dopamín v spojení s endorfínmi z vás po aktivite spravia chodiacu reklamu na šťastie. V závere musíme spomenúť to, že pitie kávy pred cvičením pomáha redukovať váhu. Vďaka kofeínu budete spaľovať kalórie rýchlejšia a po dlhší čas.