5 otázok, ktoré si kladú motoristi pred kúpou štvorkolky
5 otázok, ktoré si kladú motoristi pred kúpou štvorkolky

Informácie o štvorkolkách pomaly, ale iste na internete pribúdajú. Pribúda tiež ich ponuka a predajcovia, ktorí sa snažia pretekať v tom, kto prinesie najrýchlejšie na trh všetky novinky. Napriek všetkým uvedeným skutočnostiam mnohých motoristov trápia otázky, ktoré si úporne pred kúpou štvorkolky kladú a hľadajú odpovede. Päť najčastejších otázok o štvorkolkách si zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

1. Kde a ako využijem štvorkolku?

So štvorkolkou je podľa zákona možné jazdiť všade tam, kde je povolený vstup osobným automobilom. Samozrejme, že musíte dodržiavať všetky predpisy. Niektoré zo štvorkoliek sa hodia len na jazdu po lese a iné vám najlepšie poslúžia na poli alebo v záhrade. Prvé menované sú športové štvorkolky, ktoré uprednostňujú vyznávači adrenalínovej jazdy a pretekov. Druhý menovaný typ je štvorkolka úžitková, ktorá vás prekvapí svojou silou a multifunkčným využitím na práce rôzneho druhu.

2. Prečo sú úžitkové štvorkolky najpredávanejšie?

Už sme spomínali, že úžitková štvorkolka je multifunkčná, a preto patrí medzi najpredávanejšie modely. Niekto dá prednosť klasike a iný si vyberie nakladací variant, ktorý je vlastne malým nákladným vozidlom s kabínkou a volantom. Klasická úžitková štvorkolka sa ovláda pomocou riadidiel a umožňuje pripojenie rôznych nástrojov, napríklad na mulčovanie, odhŕňanie snehu alebo oranie.

3. Môžem na štvorkolku zobrať spolujazdca?

Väčšina nových typov štvorkoliek umožňuje jazdu dvoch i viacerých spolujazdcov podobne ako motorky alebo trojkolky. Napríklad štvorkolky Can-Am, z ktorých musíme vypichnúť model Commander. Ide vskutku o monštrum a stroj zvládajúci jazdu po lese bez hrozby zapadnutia do bahna alebo problémov s prejazdom extrémneho terénu. Priestranná kabína pre dvoch jazdcov a korba vzadu znamenajú možnosť výletov pre dvoch s kompletnou výbavou. Commander využijete tiež pri práci, vození nákladu a ťahaní.

4. Dá sa so štvorkolkou jazdiť po diaľnici?

Výrobcovia štvorkoliek mysleli naozaj na všetko, a preto sa so štvorkolkou dá jazdiť po vozovkách rovnako ako po lesných cestách. Pre jazdu po diaľnici je nutné, aby štvorkolka vytiahla rýchlosť nad 80 km/h. Nezabudnite na zákony a štvorkolku poistite.

5. Čo všetko potrebujem pre jazdu na štvorkolke?

Pre jazdu na štvorkolku okrem chuti zažiť niečo nové potrebujete vodičský preukaz typu B. Žiadne špeciálne zručnosti nie je nutné nacvičovať. Ovládanie na riadidlách je veľmi intuitívne. Side-by-Side a nákladné štvorkolky sa riadia ako automobily pomocou volantu. Myslite vždy na bezpečnosť a počas jazdy používajte vy i spolujazdec ochrannú helmu.