Ktorým podnikateľom sa oplatí prejsť na s.r.o.
Ktorým podnikateľom sa oplatí prejsť na s.r.o.

Najrozšírenejšou formou podnikania, hlavne v jeho začiatkoch, je živnosť. Po nejakom čase veľa živnostníkov začne uvažovať o možnosti prechodu na s.r.o.. Tento nápad nie je zlý, ale nie každému sa oplatí meniť formu podnikania. Ak váhate nad prechodom na eseročku, mali by ste si zodpovedať zopár základných otázok, ktoré vám rozhodovanie uľahčia.

Založenie s.r.o. je komplikované, čo mnohých odrádza

Založenie s.r.o. ihneď na začiatku podnikania mnohých biznismenov odrádza kvôli komplikovanému procesu založenia. Zároveň v počiatkoch netušia, akým smerom sa ich podnikanie bude uberať. Živnosť si dokáže založiť každý bez pomoci a prakticky behom jedného dňa máte vybavené všetky formality. Prepojenie systémov jednotlivých úradov celý proces ešte viac urýchľuje. Oproti tomu je založenie s.r.o. procesom, ktorý len málokto zvládne bez odbornej pomoci. V posledných rokoch sa roztrhlo vrece so špecializovanými firmami, ktoré prejdú všetkými úradmi a založia eseročku za vás. Využiť služby týchto firiem sa oplatí aj z finančného hľadiska, pretože vďaka ich elektronickému podpisu vás vyjde založenie s.r.o. o polovicu lacnejšie. Veľmi výhodná je kúpa už existujúcej firmy ready made s.r.o.. Ak z nejakého dôvodu potrebuje začať podnikať ako eseročka expresne rýchlo, tak túto možnosť využitie.

Kedy uvažovať nad prechodom na s.r.o.

V prípade, že už nejaký ten rok podnikáte a vidíte, že hospodárske výsledky vašej firmy sú viac ako dobré, je čas na zmenu podnikania. Založenie s.r.o. sa oplatí živnostníkom, ktorí majú ročný príjem vyšší ako 25 tisíc eur. Zároveň ak podnikáte v oblasti, kde je vyššie riziko vyplývajúce z finančných záväzkov. Po neúspechu v podnikaní by ste ako živnostník stratili kompletne celý majetok vrátane osobného. Na eseročku by ste mali prejsť aj vtedy, keď potrebujete do podnikania zapojiť ďalšie osoby, napríklad investorov a viete, že vaše podnikanie bude dlhodobé.

3 dôvody, prečo sa oplatí podnikať ako s.r.o.

Prechod zo živnosti na eseročku je rovnako komplikovaný ako pri zakladaní s.r.o.. Nech vás tieto byrokratické postupy neodradia, pretože vďaka eseročke získate mnohé výhody. Zo všetkých výhod si spomeňme tri, ktoré sú zásadné. Prvou výhodou je, že za záväzky spoločnosti ručíte len majetkom firmy a nie svojim osobným. Druhým dôvodom je zníženie výdavkov na odvody a optimalizovanie daňových povinností. Treťou výhodou je získanie väčšej dôveryhodnosti a prestíže.