Vybitá autobatéria vás môže prekvapiť aj v lete. Ako sa o ňu starať?
Vybitá autobatéria vás môže prekvapiť aj v lete. Ako sa o ňu starať?

Iste s nami budete súhlasiť, že vybitá batéria vie poriadne nahnevať každého motoristu. Nefunkčnosť batérie sa skoro vždy prejaví v situácii, v ktorej sa niekam ponáhľate. Aby ste nemuseli hľadať alternatívny spôsob odvozu alebo dokonca svoj program zrušiť, postarajte sa o perfektnú kondíciu akumulátora. Ako sa o batériu starať, aby vás nikdy nenechala v štichu?

Batéria zväčša vypovie službu na jar

Dôležité je treba hneď na úvod spomenúť, že batéria má svoju životnosť, a preto niekoľkoročnej batérii nepomôže ani tá najlepšia starostlivosť. V zime vám batéria fungovala ako hodinky a na jar vás zradila? Táto situácia sa stáva veľmi často, pretože počas celej zimy batéria trpela nízkymi teplotami, postupne sa znehodnocovala až napokon na jar doslúži. Preto keď budete na jar prezúvať pneumatiky Kormoran a kupovať nové hliníkové disky, tak myslite na batériu a dajte si skontrolovať jej kapacitu.

Počas zimy batériu občas dobite

Počas zimy si dávajte pozor na batériu v prípade, že ste dlhšie nejazdili. Kúpte si voltmeter. Pomocou tohto prístroja kontrolujte napätie v batérii. Hodnoty pod 12,3 V znamenajú, že je nutné batériu dobiť. Buď sa vyberte na dlhšiu jazdu alebo akumulátor dobite z elektrickej zásuvky. Nabíjačku autobatérie by ste mali mať vo výbave ako snehové reťaze, ktoré vám podobne ako akumulátor dokážu zachrániť priebeh jazdy. Veď reťaze nájdete vo variante reťaze na dodávky či traktory, takže je jasné, že sú naozaj dôležité.

Ideálne je parkovanie v garáži

Motoristom s garážou môžete len ticho závidieť. Parkovanie v zime v garáži znamená pre autobatériu roky životnosti navyše. Riešením môže byť i to, keď batériu z automobilu vyberiete v čase, kedy viete, že dlhšie s autom nikam nevyrazíte. Batérii škodí tiež vysoká teplota, takže počas leta hľadajte parkovacie miesto v tieni.

Krátke cesty znamenajú krátku životnosť batérie

Akumulátorom nesvedčia ani krátke cesty. Vybrať sa každý deň pár kilometrov do práce a okrem toho nikam nejazdiť znamená, že batéria vám nevydrží veľmi dlho. Je to dané tým, že počas krátkej cesty alternátor nestihne akumulátor dobiť. Iste vás zaujíma informácia, aká je priemerná životnosť batérie. Prvé dva roky sa o stav batérie nemusíte vôbec obávať. Vydržať by mala aj tuhú zimu. Po piatich rokoch batéria pomaly dosluhuje a je lepšie si ju dať skontrolovať.

TIP NA ZÁVER: Ak vlastníte elektromobil patrí k nemu aj vlastná nabíjacia stanica, ktorá už nie je žiaden problém. Teraz si ju viete kúpiť aj s montážou do 1000 eur.