Každý, kto sa chystá vyberať si žalúzie, rieši dilemu či si kúpiť vonkajšie alebo vnútorné, ktoré majú aké výhody, ktoré sa nám viac páčia, ktoré splnia naše náročné požiadavky. Vybrať si z dvoch kvalitných možností je oveľa zložitejšie ako vybrať si z jednej dobrej a sto zlých možností. Čo by sme mali vedieť o výhodách, ktoré nám tieto dva typy žalúzií prinesú, predtým ako si jedny kúpime?

 

Vnútorné žalúzie

Jednoduchá inštalácia, jednoduchá manipulácia, jednoduché umývanie. Toto sú výhody vnútorných žalúzií. Vnútorné žalúzie bývajú najčastejšie z hliníku, dreva, plastu či textilu. Ktorý materiál je najpraktickejší? Hliníkové žalúzie nám dajú tie výhody, ktoré sú pre nás najdôležitejšie – najlepšie odrážajú slnečné lúče, sú ľahko umývateľné, majú dlhú životnosť a priaznivú cenu. No nehodia sa na každý typ okien, niekedy je potreba siahnuť po drevenom variante, čím sa zníži životnosť a zvýši cena.

 

Vonkajšie žalúzie

Hlavnou výhodou vonkajších žalúzií je to, že sa nachádzajú ešte pred oknom, pred priestorom bytu, takže keď na ne svieti slnko, zabraňujú prehrievaniu interiéru, čo oceníte hlavne počas horúrich letných dní. Okrem toho dokážu izolovať aj hluk, ochránia okná pred dažďom, snehom či vetrom. Náročnejšiu sú však na údržbu, lebo sú prakticky stále špinavé a pri silnejšom vetre sa môžu ohnúť a robiť hluk.

 

Ideálny doplnok k zatepleniu

Zateplenie domu dokonale izoluje steny, no teplý vzduch stále môže unikať cez okná. Vonkajšie žalúzie nielen zabraňujú horúčave a hluku, ale v zime tiež fungujú ako izolačná vrstva, ktorá zabráni únikom. Hoci sú interiérové žalúzie praktickejšie, tak výhodnejšie pre domácnosť sú exteriérové žalúzie, aj napriek tomu, že tiež so sebou prinášajú zopár nevýhod. Keď chcete patriť k ekologicky a ekonomicky rozmýšľajúcim domácnostiam, lepšou voľbou sú pre vás vonkajšie žalúzie.

Photo by David Castillo Dominici / freedigitalphotos.net