Máte krásny dom, krásnu záhradu, krásny plot, už len vybrať garážovú bránu tak, aby aj ona bola čo? No predsa krásna, ale aj funkčná a praktická. Ako postupovať tak, aby ste si vybrali tú, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky?

 

Dôležitý vzhľad

Vyberte si garážovú bránu, ktorá bude ladiť k vášmu domu, plotu, bránke alebo oknám. Nevyberajte si takú, ktorá sa vám páči, ale nebude ladiť k ničomu a na garáži bude pôsobiť ako päsť na oko. A hlavne! Vyberte si správnu veľkosť, aby tam dokázal zacúvať aj váš syn, ktorý nedávno úspešne dokončil autoškolu.

 

Typy brán

Nie každý typ je vhodný na každú garáž. Máte málo miesta? Výklopná brána nie je pre vás, v takom prípade si vyberte buď rolovaciu alebo sekciovú. Ako vyzerajú a fungujú jednotlivé typy?

 

Rolovacie

Rolovacie garážové brány sa navinú do hliníkového boxu, sú vhodné pre menšie garáže, pretože nezaberajú takmer žiadny priestor a dajú sa namontovať aj bez stavebných úprav, čo určite ocení každý, kto nemá rád stavebný ruch.

 

Výklopné

Náročnejšie na voľný priestor pred garážou, keď oň však nemáte núdzu, je to pre vás dobrý variant, pretože ich môžete získať za priaznivú cenu, sú bezpečné, ale izolačné vlastnosti nie sú žiadna hitparáda.

 

Sekciové

Najlepšia možnosť, keď je garáž súčasťou domu a je s ním prepojená – vynikajúce izolačné vlastnosti, majú dva vchody – jeden pre peších, druhý pre autá, a teda nemusíte otvárať celú bránu, keď si chcete vytiahnuť z garáže iba bicykel.

 

Na čo si dať pozor?

Nepodceňujte tepelnú izoláciu a už vôbec nie bezpečnosť. Tiež si vyberte materiál, ktorý nebude náročný na údržbu s dlhou životnosťou, ide predsalen o výraznú investíciu a bolo by zbytočné, kupovať novú bránu každých 5 rokov.

 

Vybrať si musíte sami

Výhody jednotlivých garážových brán poznáte, musíte si vybrať tú, ktorá sa najlepšie hodí do vašej garáže a tiež bude ladiť s plastovými oknami, vchodovými dvormi, plotom, či celkovým štýlom a vizuálom domu.

 

Photo by koko-tewan / freedigitalphotos.net