Vyznáte sa v typoch bicyklov?
Ako kúpiť dobrý bicykel? Zamerajte sa na jeho veľkosť, výber materiálu bicykla a terén, do ktorého je určený.

Od výberu správneho bicykla závisí či si cyklistiku zamilujete alebo nie. Smerodajným pri výbere prvého bicykla je preferovaný terén, po ktorom sa plánujete bicyklovať. Rôzne typy bicyklov sú určené na jazdenie po ceste, iné po lese alebo v meste. Prinášame vám prehľad modelov bicyklov, ktoré vám pri kúpe vhodného bicykla pomôžu.

Čo si všímať pri kupovaní bicykla

Okrem typu bicykla sa pri jeho kúpe zamerajte na veľkosť rámu, materiál rámu a pohlavie jazdca – v predajniach nájdete pánske, detské a tiež dámsky bicykel. Veľkosť rámu je určujúca pre komfort jazdy, sadania i zosadania z bicykla. Pre priemerne vysokého človeka sú určené bicykle s veľkosťou rámu 19 a 20″. V minulosti sa bicykle vyrábali hlavne z ocele. Ešte dnes nájdete niektoré modely vyrobené z tohto materiálu. Oceľ je pružná, ale bicykle z nej vyrobené veľmi ťažké. Práve kvôli vysokej váhe sa prešlo na výrobu bicyklov z hliníka. Veľmi kvalitné sú bicykle vyrobené z karbónu. Bicykel nekupujte unáhlene. Nájdite si čas a preklikajte ponuku e-shopu inSPORTline. Ku každému bicyklu na stránke nájdete podrobnú popis.

Typy bicyklov podľa terénu

V špecializovaných obchodoch nájdete veľa modelov bicyklov so špeciálnym využitím. Najbežnejšími sú bicykle mestské, krosové, horské a cestné. Všetky modely nájdete v obchodoch aj ako elektrobicykel.

Mestský bicykel

Ak sa nechystáte jazdiť mimo mesta, iste si kúpte mestský bicykel. Je prispôsobený na jazdu po ceste a chodníkoch a tiež na to, aby ste na ňom mohli jazdiť v obleku a prevážať nákupy. Jeho hlavnou črtou je nižší rám, čo znamená, že dokonca dámy v sukni nebudú mať problémy na bicykle vysadnúť. Disponuje blatníkmi, ochranou reťaze a nosičmi.

Krosový bicykel

Krosové bicykle sú určené na jazdu po cestách a tiež jazdenie po lese, kde sú spevnené cestičky. Ide o akúsi univerzálnu voľbu pre bežných cyklistov. Krosové bicykle majú odpruženú prednú vidlicu a často disponujú blatníkmi a nosičom. Tento typ bicykla je vhodný na dlhšie výlety vedené prevažne po cestách a jazdu na ňom si užijú tiež ženy.

Horský bicykel

Horské bicykle majú kolesá a celý rám prispôsobený jazde po náročnom horskom teréne. Nepatria na cesty, kde by ste sa na nich pri bicyklovaní poriadne nadreli. Horské bicykle sa vyrábajú čiastočne alebo celo odpružené. Takéto bicykle zvládnu naozaj každý horský terén.

Cestný bicykel

Ak milujete šliapať dlhé kilometre vo vyššej rýchlosti po cestách, kúpte si cestný bicykel. Úzke plášte kolies a posed smerom k riadidlám umožňujú dosiahnuť pretekársku rýchlosť. Cestný bicykel sa vyznačuje nízkou hmotnosťou. V žiadnom prípade s ním nejazdite po lese, pretože nezvládnete prejsť ani menšiu nerovnosť.