Zapadli ste do blata? So snehovými reťazami by sa vám to nestalo

Viete, na čo slúžia snehové reťaze? Jednoznačná odpoveď na túto otázku býva, že na jazdu po snehu a ľade. Odpoveď je síce správna, ale reťaze nie sú určené len do snehu. Existuje veľa situácii, kedy vám pomôžu prekonať rozmanitý terén. Kde všade je možné snehové reťaze využiť a aké možnosti máte pri ich kúpe?

5 situácií, kedy snehové reťaze zaručene pomôžu

Snehové reťaze sa musia podľa zákona nasadiť na hnaciu nápravu len tam, kde to prikazuje dopravná značka. Znamená to, že za dopravnou príkazovou značkou C14 Použiť protisklzové reťaze, musíte mať jednu sadu reťazí po ruke a nainštalovať ich na kolesá. Samozrejme, že len v prípade, keď je na asfalte vrstva snehu. Za nedodržanie zákona vám hrozí pokuta podobne ako keď nevymeníte na zimu letné pneumatiky. Nielen za dopravnou značkou C14 vám reťaze pomôžu. Snehové reťaze odporúčame používať v týchto situáciách:

  1. Výjazd alebo zjazd z kopca pokrytého hrubou vrstvou ľadu.
  2. Prejazd silno zasneženým územím.
  3. Prejazd cez cesty zafúkané snehom.
  4. Prejazd cez cestu zašpinenú bahnom, prejazd cez pole a les.
  5. Jazda po jemnom štrku alebo piesku.

Všetky vymenované situácie potrebujú na prekonanie terénu zvýšenú trakciu kolies, ktorú dosiahnete nasadením snehových reťazí.

Nielen kovové reťaze sú vysoko účinné

Komu sa nechce v kufri vozidla voziť snehové reťaze, ten má aj iné možnosti. Je zrejmé, že kovové resp. oceľové snehové reťaze sú účinné najviac, a to na všetkých typoch povrchu. Na päty im postupne stúpajú textilné snehové reťaze, ktorých výrobná technológia sa neustále inovuje.

Zo všetkých textilných snehových reťazí sú najlepšie hodnotené reťaze AutoSock. AutoSock sú tak dobre hodnotené ako hodnotia testy pneumatík prémiové pneu.  Ide o reťaze schválené ako náhrada za kovové v celej EU. AutoSock sú vyrobené zo špeciálnej textílie, ktorá sa po dotyku s vlhkosťou zmení na silno priľnavý materiál. Vďaka tejto schopnosti nehrozí kolesám prešmykovania a ani šmyk samotný. Pozor na to, že ak chcete bezpečne prejsť bahnom, štrkom a pieskom, textilné reťaze vám veľmi nepomôžu. Kovové sú skrátka kovové a ešte dlho ich žiadny iný materiál nenahradí.