Čím čistiť fasádu, aby sme ju naozaj dôkladne vyčistili a pritom nepoškodili?

Ruku na srdce, kto z vás venuje pozornosť stavu fasády svojej nehnuteľnosti aj v nasledujúcich rokoch po jej kompletnom zateplení a finálnej úprave? Viete, ako a čím čistiť fasádu? A kedy je správny čas s jej údržbou začať?

Ak bola fasáda urobená naozaj kvalitne, prvé roky pravdepodobne vyzerá krásne a bezchybne. Ako však plynú roky, všetky vonkajšie vplyvy a poveternostné podmienky sa na vzhľade aj tej najdokonalejšej fasády určite nepriaznivo podpíšu, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo nie. Je preto veľmi dôležité začať so starostlivosťou o fasádu ešte skôr ako bude neskoro, skôr ako príde k jej znehodnoteniu či viditeľnému poškodeniu, napr. pôsobením húb a rias.

Tak teda, čím čistiť fasádu a aký postup zvoliť, aby sme ju udržali dlhodobo nielen v dobrej estetickej forme, ale aj zdravotne nezávadnú?

Čím čistiť fasádu? Existuje zázračný čistič na fasádu?

Ak dúfate, že stačí použiť nejaký dokonalý, zázračný čistič na fasádu, ktorý celý problém vyrieši, budete zrejme sklamaný, pretože zázraky na počkanie sa neudejú. Aby čistenie fasády bolo naozaj dôkladné a hĺbkové, je potrebné použiť nielen profesionálny čistič na fasádu, ale aj správny a odborný technologický postup čistenia. S tým vám ochotne pomôžu profesionáli, ktorí sa odbornému a hĺbkovému čisteniu fasád venujú pravidelne. Experimentovať v tomto smere svojpomocne a bez potrebných skúseností naozaj neodporúčame, aby sa vám čistenie fasády v konečnom dôsledku výrazne nepredražilo poškodením fasády a jej následnými opravami.

Prípravky na čistenie fasád – čistenie, dezinfekcia a impregnácia v jednom

Prípravky na čistenie fasád, ktoré používajú profesionálne firmy, prakticky zahŕňajú tri základné kroky potrebné k hĺbkovému vyčisteniu fasády, a to čistenie, dezinfekciu a impregnáciu. Čistiaci a dezinfekčný prípravok má za úlohu pôsobiť do hĺbky pórov fasády, kde rozpúšťa riasy, machy, plesne a iné nečistoty. Prípravky na čistenie fasád musia byť vo finálnej fáze čistenia vždy doplnené aj tzv. ochranným náterom, teda impregnáciou, ktorá predlžuje efekt ochrany vašej fasády aj v nasledujúcich rokoch. Dôležité je, že všetky prípravky na čistenie fasád musia byť účinné a zároveň šetrné k fasáde.