Obávané krupobitie. Čo všetko spôsobuje?

Krupobitie vo väčšine prípadoch nastane nečakane a skoro vždy spôsobí obrovské škody. Krupobitie spojené so silným vetrom a rozmernými krúpami poškodzuje majetok, ničí prírodu a ohrozuje životy ľudí. Človek dokáže ovládať veľa vecí a cíti sa pánom tvorstva, ale počasie nedokáže ovplyvniť. Aké škody môže krupobitie spôsobiť?

1. Poškodenie osobného majetku

Najväčšie škody spôsobuje krupobitie na osobnom majetku. Ide o poškodenie striech, rozbité okná a záhradný nábytok. Okrem poškodenia domov dochádza k zničeniu vozidiel. Pod vplyvom nárazov zľadovateného dažďa pukajú zadné a čelné sklá, vznikajú preliačiny na karosérii. Pre všetky uvedené prípady buďte poistení. Dokonca aj oprava preliačin na aute je poškodením, ktoré prepláca doplnkové poistenie k vozidlu. Opravy preliačin je možné zrealizovať bez zničenia pôvodného laku vďaka PDR technológii.

2. Zničená úroda

Krupobitie sa zjavuje hlavne začiatkom jari. Na jar nie sú rastliny ešte dostatočne silné. Niekedy ich poničí aj silnejší dážď. Vplyvom rýchlych úderov krúp vznikajú obrovské straty na úrode, a to hlavne na ovocných stromoch. Krupobitie poškodí všetky nadzemné časti rastlín. Voči krúpam sa záhradkári nedokážu brániť. V niektorých krajinách sú veľkopestovatelia na krúpy čiastočne pripravení zaujímavým spôsobom. Stavajú nad stromčekmi husté siete.

3. Krupobitie a škody na infraštruktúre

Na našom území nie je krupobitie tak silné, aby dokázalo zničiť stožiare, vozovky alebo mosty. V niektorých krajinách sa spája krupobitie s víchricami. Tie sú pre všetky časti infraštruktúry kritickými faktormi. Víchrica a krupobitie môžu odpojiť mestá od elektriny, dodávky vody, telefonického signálu alebo zničiť vozovky.

4. Krupobitie je rizikom aj pre ľudí

Počas silných búrok a krupobitia dochádza k stratám na ľudských životoch. V interiéri sú ľudia zväčša v bezpečí. Vonku na otvorenom priestranstve alebo v blízkosti stromov je situácia iná. Odlietavajúce predmety sú ako zbrane, ktoré nivočia všetko, čo im príde do cesty. Ak je vydaná výstraha pred vetrom, zdržujte sa v blízkostí obydlí, nechoďte do lesa, vyhýbajte sa stromom.

Smutná bilancia: Podľa štatistík spôsobí krupobitie počas jedného roka približne 400 škodových udalostí. Preverte si každý rok v poisťovni výšku poistného krytia. Vplyvom inflácie nemusí poistenie pokryť opravu škôd, ktoré živelné pohromy spôsobia.