S výmenou okien sa v našom živote nestretávame často. Väčšinou ich vymeníme raz či dva krát za život. Práve preto, by sme si mali dať záležať pri celom procese výmeny okien, počnúc správnym výberom, až po samotnú montáž. Spísali sme preto základne pravidlá, ktoré je dobré dodržať, aby ste boli s oknami dlhodobo spokojný.

  1. Výber materiálu – patrí medzi najzásadnejšie veci, ktoré treba pred výmenou okien vyriešiť. Tradičnými materiálmi, ktoré sa zvyknú používať sú plast, drevo, hliník či jednotlivá kombinácia týchto materiálov. Jednoznačná odpoveď, ktorý z týchto materiálov je najlepší však neexistuje. Každý z materiálov má totiž svoje plusy, ale aj mínusy. Najčastejšie však ľudia siahajú po plastových oknách, no v poslednej dobe sa popularite tešia aj eurookná.
  2. Tepelno – izolačné vlastnosti – sú dôležitou súčasťou pri výbere okien. Dobré izolačné vlastnosti vám zaručia, že nebudete platiť za kúrenie viac ako bude treba. Teplo totiž nebude zbytočne prenikať von, ale udrží sa v miestnosti a vy ušetrite na poplatkoch. Správnym výberom izolačných vlastností viete zamedziť aj roseniu okien či zvýšiť odolnosť voči hluku alebo dažďu.
  3. Výber skla – sklo je veľmi dôležitou súčasťou nových okien. Preto sa pri výbere skiel trochu aj zamyslite. Ak máte okná orientované do rušnej ulice, určite oceníte protihlukové sklá. Pre tých, ktorí bývajú zas na prízemí a majú zvýšené riziko vlámania sa, je dobrou voľbou bezpečnostné sklo. Keď chcete eliminovať množstvo slnečných lúčov, odporúčame siahnuť po reflexných sklách.
  4. Okenné kovanie a kľučka – patria medzi často zanedbávané parametre výberu okna. Kovanie je totiž srdcom každého okná. Vyberajte preto kovanie podľa funkcie či vzhľadu pántu. Rodiny, ktoré majú malé deti, určite poteší funkcia detskej poistky, ktorú poskytuje uzamykateľná kľučka.
  5. Kvalitná firma – je základom všetkého. Môžete mať okno akokoľvek kvalitné a dobré, ale ak ho firma neodborne a nekvalitne namontuje, je to celé na nič. Vyberajte si firmu teda podľa referencií od svojho okolia a nie podľa najnižšej ceny. Vyhnete sa aj prípadným problémom s reklamáciou.