Zlaté zliatky ochránia pred infláciou: aká je ich hodnota?
Zlaté zliatky ochránia pred infláciou: aká je ich hodnota?

Mať uložené peniaze pod vankúšom alebo len tak na sporiacom účte sa skutočne nevyplatí. Ich hodnota totiž postupne klesá, obzvlášť v časoch rastúcej inflácie. Preto je dobré nájsť si vhodný spôsob investovania, ktorý vaše financie zhodnotí. Odborníci čoraz častejšie odporúčajú práve investičné zlato.

Čo sa týka investičného zlata, zakúpiť si ho môžete v rôznych podobách. Napríklad, investovať môžete do ETF fondov, ktoré súvisia so zlatom, avšak tento spôsob investície je skôr pre pokročilých investorov. Takých, ktorí už majú predošlé skúsenosti s investovaním. Výborným riešením sú preto zliatky, ktoré si dnes môže zaobstarať prakticky každý. Ich cena sa totiž pohybuje v pár desiatkach až stovkách eur. Cena zlata však ale častokrát závisí aj od konkrétneho predajcu. Preto sa odporúča nakupovať u takých, ktorí sú na trhu už dlhšie, majú zlato skladom a sú lacnejší. Nestačí len sledovať situáciu na burze, ale dôkladne si porovnávať ceny jednotlivých predajcov.

Veľmi úzka ponuka zlata

Na slovenskom a českom trhu je ponuka investičného zlata veľmi úzka. Aj to je dôvod, prečo Slováci častokrát nakupujú investičné zlato za oveľa vyššie peniaze ako Nemci alebo Rakúšania. Žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zlatých tehličiek nevyrába. Medzi producentov svetovo uznávaných zlatých tehličiek nepatrí ani žiadna slovenská mincovňa. Je známe, že zlaté tehličky sa vyrábajú napríklad vo švajčiarskych rafinériách, ktoré vynikajú tým, že svoje produkty vyrábajú vo veľmi vysokej kvalite s ohľadom na precíznosti pri spracovaní a detaily.

Preto, keď budete chcieť investovať do zlata, zaručene si pozrite, aká je situácia na trhu. Neváhajte si porovnať jednotlivé ceny u predajcov a sami tak zistíte, ktoré riešenie bude pre vás to najvýhodnejšie.