Koža je prvou obrannou líniou, ktorá náš organizmus chráni pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Aby však táto línia fungovala a koža bola hladká, pružná a neporušená, musí byť patrične vyživovaná a najmä hydratovaná. Ak totiž pokožka stráca svoju prirodzenú vlhkosť a stáva sa suchou, popraskanou či šupinatou, nemôže 100% plniť svoju funkciu.

Suchá pokožka = oslabenie organizmu?

Suchá pokožka nemôže ľudské telo dokonale chrániť. Jej najvrchnejšia vrstva funguje aj ako akýsi barometer – jednoducho signalizuje, čo sa deje pod povrchom. Obsahuje približne 15 % vlhkosti, no keď táto hranica klesne pod 10 %, koža začína schnúť a ostáva šupinatá. Suchá a popraskaná pokožka predstavuje otvorené dvere pre baktérie, ktorá tak môžu slobodnejšie prenikať do ľudského tela. Tým, že je pokožka suchá, nielen že stráca svoju obrannú schopnosť, ale aj už spomínanú vlhkosť – tá sa totiž z hlbších vrstiev kože dostáva na povrch, odkiaľ sa jednoduchšie odparuje.

S pribúdajúcim vekom sa stav pokožky môže zhoršovať

Určitá strata vlhkosti je celkom prirodzená a telu v zásade nevadí. Azda každý z nás má so suchou pokožkou svoje skúsenosti. Avšak čím je človek starší, tým viac je náchylnejší na problémy s pokožkou. Prečo? Dôvod je jednoduchý – z pokožky starších ľudí sa strácajú lipidy a ceramidy, teda látky schopné udržiavať prirodzené zvlhčenie kože. Suchá pokožka hlavy či tela môže výsledkom genetických predispozícií, no poznáme aj environmentálne príčiny vzniku suchej kože, napríklad nadmerné pôsobenie slnka.

Slnko ako nepriateľ?

Jednou z hlavných príčin poškodenia pokožky je pôsobenie slnečných lúčov. Okrem závažných zdravotných rizík ako rakovina kože môže slnko spôsobiť vznik vrások či hnedých škvŕn, s čím ruku v ruke „kráča“ aj suchá pokožka. Slnko má na pokožku podobný účinok ako starnutie. Vystavenie UV žiareniu spôsobuje, že kolagén sa v pokožke rozkladá rýchlejšie ako je bežné. A práve proteín kolagén pomáha udržiavať elasticitu a pevnosť kože, pričom zamedzuje nadmerným stratám vlhkosti. Hoci milujte slnko a opaľovanie, vždy noste so sebou krém na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom. Ochráni vás pred spálením a predčasným starnutím vašej pokožky.

Sprcha áno, ale…

Ako sa starať o suchú pokožku? Určite ju netreba dennodenne sprchovať studenou či horúcou vodou. Práve každodenná sprcha predstavuje pre suchú pokožku veľký problém. Umývaním horúcou vodou a mydlom môže dochádzať k odstraňovaniu aminokyselín, solí a olejov, ktoré tvoria prirodzenú bariéru pokožky. Ak tieto „komponenty“ zmiznú, zníži sa tým aj schopnosť pokožky udržiavať si vlhkosť. Ak sa svojho sprchovacieho rituálu nechcete vzdať, vymeňte agresívne mydlo s obsahom parfumov za jemnejšiu variantu, skráťte čas pod sprchou a namiesto horúcej či studenej vody voľte rozumný kompromis.