Mobil za volantom je nebezpečnejší ako alkohol.

Nedostatočná pozornosť za volantom a nevenovanie sa vedeniu vozidla spôsobujú v posledných rokoch stále viac dopravných nehôd a toto číslo pomaly prevyšuje nehody spôsobené alkoholom. Zdá sa, že samotné vedenie vozidla už nie je pre súčasných vodičov dostatočne zaujímavé. Možno aj vďaka bezpečnostným asistentom, ktorými sú autá ako Opel Astra vybavené, sa šoféri cítia bezpečnejšie, ale netreba zabúdať, že stále je to vodič, ktorý je zodpovedný za vedenie vozidla.

Mobilný telefón ako neodmysliteľnú súčasť moderného človeka nedokážu niektorí ľudia pustiť z ruky ani za volantom. Problémom už nie je len telefonovanie. Neustála potreba kontrolovať novinky na sociálnych sieťach, písanie správ a SMS znižujú mieru pozornosti vodiča niekoľkonásobne.

Možno si poviete, že krátky telefonát nemôže byť až taký nebezpečný, veď sa celý čas pozeráte na cestu pred sebou. Vedci však zistili, že nebezpečnejší ako telefón vo vašej ruke, je samotný telefonát. Rozhovor, ktorý vediete, odvádza vašu pozornosť a znižuje sa vaša reakčná doba.

Telefonovanie s handsfree  alebo pomocou bluetooth pripojenia v Opel Crossland, je stále bezpečnejšia varianta, ako držať telefón v ruke, ale pokiaľ sa dá, vyhnite sa mu úplne.

Úplne iným levelom je písanie správ za volantom. Vedeli ste, že napísanie jedného slova trvá približne 5 sekúnd? Pri priemernej rýchlosti vozidla 80-85 km/h prejdete za tento čas vzdialenosť väčšiu ako jedno futbalové ihrisko. Na takto dlhej vzdialenosti vôbec neviete čo sa okolo vás na vozovke deje. Nevnímate okolie a možné riziká ako je napríklad zver na ceste. Mnohí vodiči sa spoliehajú na moderné systémy v autách ako Opel Grandland, ktoré ich varujú pred hroziacim nebezpečenstvom.

Niektoré štúdie dokonca potvrdzujú, že venovanie sa mobilu počas jazdy je nebezpečnejšie ako jazda pod vplyvom alkoholu. Venovanie sa mobilu za volantom by sa dalo prirovnať k jazde s jedným promile alkoholu v krvi. A to je číslo, ktoré vzbudzuje reálne obavy, či sa každý deň stretávame s takýmito „mobilovými“ alkoholikmi – ľuďmi závislými na telefóne, ktorý ho odmietajú pustiť z ruky, hoci aj na pol hodinu.

Závislosť na mobilnom telefóne definovali psychológovia ako novú závislosť dnešnej doby. Rôzne kampane po celom svete sa snažia ukázať riziká a katastrofálne následky, ku ktorým môže viesť používanie mobilu za volantom. Často sú to veľmi emotívne a realistické kampane, ktoré chcú aj formou strachu odradiť ľudí od hrania sa s mobilom počas šoférovania.

Polícia sa proti používaniu mobilov za volantom rozhodla zakročiť zvýšením finančných pokút. Sledovať budú nielen samotné telefonovanie a písanie správ. Pokutu môžete dostať už aj za držanie telefónu v ruke.

Sadli by ste si za volant, ak ste predtým pili alkohol? Sadli by ste si za volant a používali pritom svoj mobil, aj keď viete, že ruší vašu sústredenosť na cestnú premávku a svojou nepozornosťou môžete zaviniť rovnako vážnu nehodu ako keby ste šoférovali pod vplyvom alkoholu? Dve rozdielne otázky, no odpoveď by mala byť rovnaká. Venujte sa plne vedeniu vozidla. Mobil počká.