Na skialpinizmus nikdy nie je neskoro! Prečo by ste ho mali vyskúšať?

Skialpinizmus sa v posledných rokoch na Slovensku rozmáha rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Vhodný je pre mladých, starých, ženy, mužov i deti. Dôvodov, prečo by ste ho mali vyskúšať aj vy, je hneď niekoľko.

Ak chodíte lyžovať, určite ste sa neraz stretli so skialpinistom, ktorý šliapal po okraji zjazdovky smerom hore. Možno ste sa zamýšľali, aké výhody tento šport vlastne má, že ho toľko ľudí začína v dnešnej dobe robiť… Najprv by sme mali začať informáciou, čo to ten skialpinizmus vlastne je. V zásade sa jedná o komfortný spôsob zimnej turistiky, kedy môžete ísť prakticky na akýkoľvek zasnežený kopec bez toho, aby sa vám šmýkalo a zabárali ste sa do snehu. Príjemným bonusom je následne možnosť daný kopec zlyžovať smerom dole. Vďaka skialpinizmu si môžete užiť lyžovačku v čistej prírode, v neupravenom snehu. Mnohí moderní skialpinisti obľubujú lyžiarske strediská, kde si dobre zašportujú smerom nahor a cestu dole si užijú na upravenom svahu. Pri skialpinizme dáte zabrať celému organizmu, získate skvelú kondíciu, no zároveň si užijete nádherné výhľady a následne aj kvalitnú lyžovačku.

Samozrejme, na skialpinizmus potrebujete vhodnú výbavu. Základom sú dobré lyže a lyžiarky. Skialpinistické lyže sú ľahšie, aby sa v nich dalo komfortne šliapať do kopca. Nevyhnutnou súčasťou lyží je aj špeciálne viazanie, ktorého zadná časť sa dá odistiť, aby sa v ňom dalo šliapať. Lyžiarky by mali taktiež byť čo najľahšie, aby zbytočne neťažili nohy pri šliapaní a zároveň by mali mať možnosť voľby z dvoch módov – chodenia a lyžovania.

Nezabúdajte na kvalitné oblečenie!

Dôležitý je aj výber správneho oblečenia na skialpinizmus. Je potrebné skombinovať bundy na šliapanie do kopca, ktoré dobre odvádzajú pot, s bundami, ktoré si následne oblečiete na vrchu kopca a udržia vás v suchu. Vo výbave by vám nemal chýbať ani kvalitný ruksak. Ak hľadáte obchod v Košiciach, kde kvalitnú lyžiarsku a skialpinistickú výstroj zoženiete, odporúčame predajňu lyžiarska výstroj Košice. Rozlomity Sport. Tu získate všetko, čo potrebujete!