Chcete byť silnejší, vyhýbať sa zbytočným športovým zraneniam alebo zvýšiť efektivitu svojho tréningu? Riešenie je jednoduché, musíte sa naučiť správne cvičiť.

Ľudia robia často pri cvičení v posilňovni mnoho chýb. Vyberajú si pre seba nevhodné cviky alebo ich robia nesprávnym spôsobom. To často vedie k tomu, že namiesto toho, aby boli fit a vo forme, sú skôr zničení, unavení a často sa aj zrania.

Ku nesprávnemu výberu ich vedú najrôznejšie dôvody, buď sa im cviky páčia, vidia ich u niekoho iného alebo o nich počuli od známych.  Bohužiaľ už ich nenapadne zistiť, či cvik robia správne. O to sa začnú zaujímať práve až vo chvíli, keď sa zrania alebo ich na to niekto upozorní.

Ako si cvičením neubližovať?

Keď cvičíte v posilňovni, vyberajte si cviky podľa toho, čo práve chcete precvičovať a s akou intenzitou. Teda podľa toho, ako sú cviky účinné a akú skupinu svalov precvičujú. Tie je napokon potrebné vykonávať správne, inak si skôr ublížite. To, že sa vám cvičenie páči alebo vyzerá jednoducho, nie je skrátka tá správna cesta.

Nesprávna technika cvičenia je veľký problém predovšetkým v prípadoch, že pri cvičení používate činky alebo iné  závažie. Práve posilňovanie so závažím vytvára na vaše telo veľký tlak, a pokiaľ neprevádzate cviky presne, nadmerne zaťažujete chrbát, ramená alebo kolená. To potom vedie k únavovým zraneniam.

Keď sa však naučíte cvičiť správne, bude váš plán účinný a nebudete si ubližovať. Ideálne je zaplatiť si trénera, ale pokiaľ sa predsa len chcete do cvičenia pustiť sami, vyskúšajte tieto techniky a uvidíte, že sa vám bude dariť lepšie.

So zdravým cvičením samozrejme tiež súvisí dostatok času na regeneráciu a pravidelné doplňovanie tekutín, minerálov a vitamínov. Pretože jedine dobre vyživované svaly môžu správne rásť. Tréning preto kombinujte a nezameriavajte sa na jednu partiu príliš dlho.

Pozrime sa teraz na tie 4 sľubované tipy:

  1. Používajte zrkadlo

Sledujte sami seba v zrkadle, ako prevádzate jednotlivé cviky. Skontrolujte, či máte správne vyvážený postoj a či nezaťažujete iba jednu stranu. Podľa potreby upravte.

  1. Sledovať videa

Zistite, ako má cvičenie správne vyzerať, než ho vyskúšate. Môžete si najať trénera, aby vám cviky ukázal, pustiť si video alebo sa podívať do nejakej knihy či na obrázky.

  1. poďte na to pomaly

Jednou z najväčších pascí, ktorá na vás číha, je prílišné preťažovanie. Aj tu platí pravidlo, že menej je viac. Dejte si počas tréningu pokojne do tela, ale počúvajte svoje telo a zvoľníte tempo, keď vám dá najavo, že už je toho na neho príliš. Keď sa pre vás stane cvičenie pohodlným, je to znamenie, že je čas pokročiť na ďalšiu úroveň.

  1. Nenakladajte si príliš

To, či je váha pre vás vhodná, zistíte skutočne jednoducho. Pokiaľ nie je pohyb plynulý alebo máte pocit, že musíte zadržať dych, je to dôkaz toho, že váha je na vás príliš vysoká a musíte ju znížiť. Nezabudnite, že než sa pustíte do pridávania závaží, musíte pohyb zvládnuť bez nich.

Pamätajte, že cvičení by nikdy nemalo byť bolestivé. Pokiaľ máte pocit bolesti, je pravdepodobné, že cvičíte nesprávne. V takom prípade prestaňte cvičiť a upravte svoj postoj. Pokiaľ bolesť neprestane, vynechajte cvik úplne.

Nabudúce až budete v posilňovni, venujte chvíľku pozornosti tomu, ako pri cvičení vyzeráte a ako sa cítite. Pohyb je pre nás prirodzený, takže všetky naše pohyby by pre nás mali byť pohodlné.