V súčasnosti máme pri nákupe grilu možnosť, vybrať si zo širokého spektra druhov grilov. Každý si tak môžeme nájsť ten správny  záhradný gril podľa našich požiadaviek.

Skôr ako si však gril budete kupovať mali by ste si vyjasniť aké parametre sú pre vás dôležité, vďaka čomu bude váš výber omnoho jednoduchší. Aké sú druhy záhradných grilov a ako si vybrať ten správny priamo pre vás?

Vo všeobecnosti poznáme tieto druhy grilov:

  • Gril na drevené uhlie
  • Elektrický gril
  • Plynový gril
  • Krbový gril

Gril na drevené uhlie

Tento gril patrí medzi úplné klasiky čo sa týka grilovania. Ako palivo pre tento gril sa používa drevené uhlie, čo má vplyv aj na samotnú chuť grilovaného pokrmu. Grily na drevené uhlie sú dostupné v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Ide o veľmi obľúbený typ grilu, najmä kvôli pohodlnosti samotného grilovania.

Elektrický gril

Elektrický gril je na trhu stále ešte relatívne novinkou. Veľmi jednoducho sa obsluhuje a príprava pokrmov na tomto grile je časovo nenáročná. Sú vhodné aj pre začiatočníkov a teplota sa dá nastaviť podľa potrieb. Veľmi často sú používané aj pri grilovaní na balkóne. Často sa tiež používa aj na cestovanie, pretože sa rýchlo zloží a opäť rozloží.

Plynový gril

Grilovanie na plynovom grile sa vyznačuje najmä jednoduchou obsluhou a variabilitou pripravených jedál. Je vhodný aj pre začiatočníkov, pretože aj pri tomto druhu grilu je možné regulovať teplotu. Vďaka fungovaniu na plyn nemusíte riešiť žiadny odpad vo forme popola a sadzí.

Krbový gril

Tento druh grilu si už zaslúži svoje čestné miesto u vás doma, kde si s ním užijete veľa romantiky, či spoločenských večerov. Umožňuje grilovanie s otvoreným ohňom a zároveň je nádherným doplnkom vašej záhrady. Na vykurovanie je vhodné používať drevo alebo uhlie. Krbový gril je vhodnejší pre milovníkov grilovania a grilovaných špecialít.

Grilovanie s priateľmi je počas leta jednou z najlepších aktivít, ktoré si môžete dopriať. S kvalitným grilom je grilovanie zábava jedlo pripravené touto formou je gastronomickým zážitkom.

Photo by Sindre Strøm from Pexels