Ako kúpiť a neprehlúpiť. Kúpa nových pneumatík
Ako kúpiť a neprehlúpiť. Kúpa nových pneumatík

Čaká vás po prvý raz kúpa pneumatík? Skúsení šoféri nemajú s ich kúpou problém a vedia si vybrať v priebehu pár minút. Ostatným nezostáva nič iné, ako dať na rady dlhoročných motoristov na diskusných fórach. Pozor na to, že nestačí vyberať len podľa značky alebo ceny. Kupujte s rozumom a držte sa našich tipov.

Kúpa z druhej ruky radšej nie

Veľa šoférov sa snaží ušetriť, a preto hľadajú pneumatiky v bazároch. Ojazdené pneumatiky nie sú vždy zlou myšlienkou, ale musíte byť v tejto oblasti skúsení. Pneumatiky môžu vyzerať na prvý pohľad dobre. Po pár najazdených kilometroch to už nemusí byť pravda. Ak sa predsa len rozhodnete kupovať ojazdenky, všímajte si nielen vonkajší stav pneumatík, ale tiež ich dátum výroby. Dátum výrobu nájdete pod tzv. DOT údajom. Prvé dve číslice vás informujú o týždni a druhé dve o roku výroby. Pneumatiky staršie ako 5 rokov nekupujte v žiadnom prípade. Uskladnením letné i zimné pneumatiky strácajú jazdné vlastnosti.

Cena verzus sedliacky rozum

Prvou voľbou u vás budú najlacnejšie pneumatiky. Netvrdíme, že táto voľba je zlá. Ak však vsadíte na nízku cenu, dajte prednosť pneumatikám známych značiek. Na prvý pohľad sa lacné čínske pneumatiky môžu zdať v poriadku. Rozdiel pocítite pri jazde na snehu alebo vlhkej vozovke.

Pneumatiky na kolesách nesedia

Základom pre správny výber pneumatík je nutnosť poznať  rozmery pneumatík vášho vozidla. Buď nové kupujte podľa označenia starých alebo si údaj o rozmeroch odporúčaných pneumatík nájdite v technickom preukaze. Okrem rozmerov pneumatík si dobre prečítajte kompletné informácie o vlastnostiach pneumatík. Tie vám prezradia viac o vplyve pneumatík na spotrebu vozidla, o indexe nosnosti  a rýchlosti alebo hlučnosti pneumatík pri jazde. Všetky uvedené parametre majú na vplyv na pohodovú jazdu.

Celoročné pneumatiky sú lákadlom

Komu sa chce stále prezúvať alebo skladovať dve sady pneumatík? Nikomu. Ak vás zláka predstava bezproblémovej jazdy na celoročných pneumatikách, uvedomte si, že takéto pneu nie sú pre každého motoristu. V prípade, že ročne najazdíte tisíce kilometrov alebo sa v zime zdržujete v horách, dajte prednosť letným a zimným pneumatikám. V opačnom prípade by vás celoročné pneumatiky sklamali svojou životnosťou a tiež nižšou priľnavosťou na snehu či ľade.