Aké typy nosičov bicyklov
Aké typy nosičov bicyklov

O pár týždňov začína jar a s jej príchodom sa naša aktivity presúvajú do prírody. Na jar všetci cyklisti vyťahujú bicykle a tešia sa z objavovania nových trás. Ak nechcete byť obmedzení len výletmi do okolia, budete musieť bicykle prepraviť pomocou vášho automobilu a pomocou nosiča bicyklov. Váhate, ktorý je ten pravý pre vaše potreby? Nasledujúce otázky a odpovede vám výber uľahčia.

Aké typy nosičov bicyklov mám na výber?

V predajniach nájdete nosiče bicyklov na ťažné, na piate dvere a na strechu automobilu. Každý z uvedených nosičov je určený na prevážanie klasických bicyklov. Na elektrické bicykle s vyššou váhou si budete musieť kúpiť prvý uvedený typ, a to nosič na ťažné. Najviac preferované sú nosiče bicyklov na strechu vozidla, ktoré sú veľmi lacné. Uvedomte si však, že vám na streche nezostane miesto na strešné boxy, do ktorých môžete zbaliť ostatné športové pomôcky alebo detské vozíky pre najmenších členov rodiny.

Sú nosiče bicyklov bezpečné?

Bezpečnosť nosiča sa odvíja od jeho modelu. V princípe všetky nosiče poskytujú bicyklom dostatočnú ochranu, ak dodržíte inštrukcie ich montáže. Pozor na to, že strešný nosič na streche vozidla ovplyvní jazdné vlastnosti automobilu. Pocítite vyššiu spotrebu vozidla (v niektorých prípadoch až o tretinu). Zároveň si budete musieť dávať pozor na bočný vietor a na rýchlosť v zákrutách. Niekomu robí problém zvýšená hlučnosť pri vyššej rýchlosti.

Koľko bicyklov odveziem na nosičoch?

V závislosti od modelu nosiča je jeho nosnosť od 50 do 100 kg. Zväčša nosiče dokážu odviesť tri až štyri klasické bicykle. Už sme spomínali, že na najťažšie elektrobicykle sú určené nosiče bicyklov na ťažné. Vysoká váha bicyklov by na streche alebo na piatych dverách mohla poškodiť vozidlo.

Aké sú najväčšie výhody a nevýhody jednotlivých typov nosičov?

Nosiče bicyklov na strechu vozidla sú lacné, ale vykladanie bicyklov na ne veľmi prácne. Tento typ nosiča musíte dávať zo strechy dole pri každom vjazde do garáže. Priplatíte si za spotrebu vozidla. Nosič bicyklov na piate dvere je možné inštalovať len na autá s rovnou zadnou časťou. Po ich inštalácii je sťažený prístup do kufra. Nosič je však lacný a veľmi skladný. Nosiče bicyklov na ťažné sa na vozidlo montujú veľmi rýchlo, dajú sa sklopiť, neprekážajú pri jazde a ani pri prístupe do kufra. Ide o najdrahší typ nosiča a dokúpiť si budete musieť tretiu poznávaciu značku.