Stýkač – čo to je a ako funguje?
Stýkač – čo to je a ako funguje?

Stýkač predstavuje elektromagneticky ovládaný spínač, ktorý sa používa na spínanie elektrických obvodov stredného a vysokého výkonu. Svojím fungovaním sa nápadne podobá na relé, pričom je konštruovaný podľa špecifík spínania a rozpájania silových elektrických obvodov. Medzi základné rozdiely oproti relé patrí aj to, že kontakty sú spínacie, takže v neutrálnom stave sú rozpojené. Okrem hlavných spínačov disponuje stýkač aj pomocnými kontaktmi (takzvané prepínacie), ktoré slúžia na signalizačné účely alebo spínanie pomocných záťaží.

Ako funguje?

Stýkač sa skladá z kontaktov – ktoré sme si už predtým rozdelili na hlavné a pomocné. Hlavné spínače sa napájajú priamo na spínače spotrebiča, takže dokážu ovládať ich zapnutie a vypnutie. Pomocné sa využívajú na rôzne doplnkové funkcie, napríklad rozsvietenie podstatnej kontrolky. Okrem toho sa rozdiel v týchto kontaktoch uplatňuje aj v tom, že niektoré sú upevnené napevno a iné sú pohyblivé.

Fungovanie je prakticky nesmierne jednoduché. V skratke pri prechode elektrického prúdu dochádza k prepojeniu kontaktov. Automaticky sa naopak odpoja vtedy keď prúd prestane prechádzať. Využitie tohto druhu elektrického komponentu je teda výhodné, pokiaľ chcete zautomatizovať vašu domácnosť. Ide o malé, no nesmierne podstatné zariadenie, ktoré uľahčuje naše každodenné fungovanie.

Malé elektrické komponenty pre uľahčenie života

Existuje množstvo komponentov, ktoré do nášho života vnášajú bezpečné a účelné využívanie spotrebičov, elektriny, či šetrenie našich financií. Aj stýkač patrí medzi takéto produkty. Navyše je jeho inštalácia nesmierne jednoduchá a dá sa použiť na široké spektrum účelov. Medzi skvelé voľby patrí napríklad použitie na ovládanie osvetlenia.

Elektrická energia je pritom súčasťou nášho každodenného fungovania a nevieme si bez nej predstaviť naše fungovanie. Bezpečnosť využívania spotrebičov, rovnako ako je predĺženie ich životnosti závisí práve aj od takýchto komponentov, ktoré dokážu regulovať prietok energie a pozastaviť jeho chod v prípade poruchy. To môže predísť mnohým nešťastiam a pritom vám pomôcť šetriť energiu.

Stýkač sa využíva aj na dodanie bezpečnosti pri nízkych aj vysokých prúdoch. Hľadáte ďalšie elektrické komponenty? Navštívte internetový obchod tme.eu, kde nájdete široký sortiment vysokokvalitných elektrosúčiastok vrátane valivé ložiská. Na jednom mieste si môžete vybrať až z viac ako 500 000 dostupných produktov za prijateľné ceny.