Ako sa správne pripraviť na lyžiarsky zájazd
Ako sa správne pripraviť na lyžiarsky zájazd

Lyžovačka je tým najlepším relaxom počas zimnej sezóny. Poriadne si zašportujete, pretiahnete všetky svaly a pocítite úplne inú energiu ako vo zvyšok roka. No ak sa na lyžovačku zle pripravíte, namiesto dobrého pocitu môžu byť vašou odmenou boľavé svaly a kĺby a v tom horšom prípade aj nepríjemné zranenie. Ak máte svoju zimnú dovolenku naplánovanú už o pár týždňov, je najvyšší čas začať s prípravou a dom nechať pre prúdový chránič!

Fitness príprava

Dve návštevy posilňovne alebo jedno krátke koliečko behu okolo domu za týždeň ako príprava na lyžovačku nebude stačiť. Lyžovanie si vyžaduje použitie aj tých svalov, ktoré v každodennom živote používame len veľmi málo. Fitko teda určite netreba vynechať, ale sústreďte sa skôr na stroje, ktoré vám precvičia svaly využívané počas lyžovania. Nehanbite sa osloviť ani trénera. Okrem návštevy posilňovne sú dobrými športmi aj futbal, squash alebo iné, ktoré si vyžadujú rýchle pohyby a zmeny smeru. Ak sa chystáte na lyže po prvý raz, pomôže vám aj korčuľovanie, ktoré uľahčí váš výcvik. Pre náročnejších lyžiarov sú vhodné horské bicykle, jazda na koni alebo gymnastika. To všetko pomáha rozvíjať kondíciu a rovnováhu.

Precvičenie flexibility

Pružnosť svalov a šliach je dôležitá. Pri nízkych teplotách môžu byť svaly stuhnuté, reagovať pomaly a strácať rozsah pohybu. Pravidelné precvičovanie pred zájazdom pomôže vášmu lyžiarskemu výkonu! Vďaka nemu nebude nič znamenať ani to, ak náhodou v prvý deň na svahu padnete. Dôležité je dobre sa zahriať. Skúste najskôr pretiahnuť svoje svaly na kratšom úseku a až potom sa vydajte zlyžovať celý svah.

Lyže

Ak máte svoje vlastné lyže, nezabudnite ich nechať skontrolovať v servise. Odborníci vám ich navoskujú, zbrúsia hrany, skontrolujú, či sú všetky časti v poriadku a bezpečné. So správne nabrúsenými a navoskovanými lyžami sa vám bude lyžovať ľahšie a vy si budete športovanie oveľa viac užívať. Ak vlastné lyže ale nemáte, není dôvod sa trápiť! Požičovňa lyží je výborná možnosť pre tých ktorý ešte len začínajú alebo chcú len odskúšať lyžovanie.

Správna obuv

Ak ešte nemáte lyžiarske vybavenie, je dôležité si ako prvé kúpiť topánky, až potom lyže. Uprednostnite obchod, v ktorom vám budú vedieť odborne poradiť. Aj keď vás lyžiarky vyjdú viac, akoby ste možno chceli, určite peniaze neľutujte. Pri lyžovačke oceníte, keď si obujete správne padnúce topánky, ktoré spĺňajú všetky potreby vašich nôh. Našťastie, takmer vo všetkých strediskách nájdete predajne s lyžiarskymi potrebami, kde môžete v nevyhnutnom prípade nakúpiť.

Správne oblečenie

Dobré lyžiarske oblečenie môže znamenať presne ten rozdiel medzi celodennou lyžovačkou a pocitom, keď zničení vyzujete lyže už na obed. Na to, aby vaše telo správne fungovalo, potrebuje teplo, ale nie príliš horúco. Dnešné technológie sú pokročilé a priedušné multivrstvenie pomáha udržať telo v teple, keď je zima, ale tiež odparovať pot, ak je vám horúco. Vlnená bielizeň, najmä z vlny typu merino, je lepšia ako bavlna. Nebude vás chladiť ani v prípade, ak bude vlhká, kým v bavlnenej by ste mrzli. Navyše, ak si nie ste úplne istí svojimi schopnosťami na svahu, pekné oblečenie vám môže zlepšiť náladu a potešenie z celej zimnej dovolenky. Takže máte dobrú výhovorku na to, aby ste si ho dopriali.