Ako sa chrániť proti ochoreniu Covid 19?
Ako sa chrániť proti ochoreniu Covid 19?

Pred niekoľkými rokmi zasiahla svet pandémia, ktorá trvá dodnes. Ide o Covid 19 – vírusové ochorenie, ktoré postihuje pľúca. Medzi základné prejavy patrí zvýšená teplota, kašeľ, strata čuchu a chuti. Ako sa chrániť proti tomuto ochoreniu čo najúčinnejšie?

Zatvorené obchody, služby či nemožnosť ísť niekam cez okres len tak. To všetko sme si už zažili, no niektoré z opatrení stále zažívame. Rozhodne sa niet čomu čudovať, ochorenie Covid 19 je veľmi nebezpečné a v najhorších prípadoch môže spôsobiť aj smrť. Čo však treba robiť, aby sme sa všetci čo najviac ochránili?

Používanie ochranných pomôcok

Tým najbežnejším riešením sú ochranné pomôcky Covid – 19. Medzi tie patria štíty, rúška a rukavice. Lekári to majú, samozrejme, o dosť ťažšie a musia nosiť celé plášte či okuliare. Pre obyčajných obyvateľov sú však v súčasnosti základné respirátory, ktoré ochránia človeka pred nakazením sa. Respirátory sa odporúča nosiť vo verejných prevádzkach, pri styku s cudzími ľuďmi, ale aj v exteriéri.

Obmedzenie kontaktov

Aj napriek tomu, že množstvu ľudí už idú opatrenia hore krkom, netreba to tak brať. Rozhodne by ste mali čo najviac obmedziť kontakty a nestretávať sa s rôznymi ľuďmi počas krátkeho obdobia. Nikdy neviete, kto vírus prenáša a či sa nemôžete nakaziť. Preto buďte opatrí a zbytočne sa nestretávajte s ľuďmi, ktorých môžete ohroziť aj vy.

Očkovanie

V dnešnej dobe už existujú vakcíny, ktoré posilňujú obranyschopnosť tela voči ochoreniu Covid 19. Nech už máte názor akýkoľvek, rozhodnutie je na vás. Určite by ste však nad tým mali aspoň popremýšľať a zvážiť všetky výhody a nevýhody. V mnohých prípadoch sa však už stalo, že vakcinácia dokázala zachrániť život. Tak neváhajte a zaočkujte sa aj vy, pokiaľ je to možné.

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali a budete sa chrániť proti tomuto ochoreniu aj vy. Ostaňte zdraví a rozhodne nič nepodceňte.