Vyberáme svadobné obrúčky. Krok 1. – výber drahého kovu
Vyberáme svadobné obrúčky. Krok 1. – výber drahého kovu

Počas výberu svadobných obrúčok by ste sa nemali zameriavať iba na dizajn. Samozrejme, že vzhľad je veľmi dôležitý a je nutné vybrať také obrúčky, ktoré sa vám budú páčiť aj po rokoch. Oveľa viac je dôležité to, aby ste si vybrali správny drahý kov. Od jeho výberu závisí to, koľko rokov budú prstene žiariť ako v prvý deň a tiež ich mechanická odolnosť. Poďme sa spoločne pozrieť na kvality a prípadné nedostatky najviac využívaných drahých kovov – zlata a platiny.

Zlaté svadobné obrúčky

Klasikou, a môžeme povedať, že nestarnúcou, sú zlaté svadobné obrúčky. Vybrať si nemusíte len zlato žlté. Nádherne vyzerá zlato ružové, biele alebo ich kombinácia. Zlato vždy bolo a bude považované za jednotku medzi vzácnymi kovmi. Okrem lesku sa vyznačuje tiež odolnosťou voči vlhkosti alebo chemickým látkam. Zlaté obrúčky nemusíte špeciálne čistiť a nehrozí im postupné začernenie ako u strieborných šperkov. Pozor však na nízko karátové zlato s prímesou iných kovov, ktoré by mohlo meniť farbu. Najväčšou nevýhodou zlatých obrúčok sú ich mechanické vlastnosti. Stačí ostrejší predmet a na obrúčke sa vytvorí škrabanec. Jemnejšie obrúčky zo zlata sa dokonca môžu zdeformovať a zmeniť tvar.

Platinové svadobné obrúčky

Ak hľadáte naozaj luxusný a stály drahý kov, ktorý je vhodný na výrobu svadobných obrúčok, tak jasnou voľbou pre vás bude platina. Všetky kvality, ktoré sme spomenuli u zlata, platia aj pri platinových prsteňoch. Lenže platina má aj iné kvality, ktoré zlato nikdy nedosiahne. Platinové svadobné obrúčky ani za tisíc rokov nestratia lesk. Veľa ľudí tvrdí, že ide o žiarivý biely lesk viditeľný na niekoľko metrov. Platinové svadobné obrúčky budú vždy na vašom prste žiariť ako vo svadobný deň. Odolnosť platiny je na tak vysokej úrovni, že prsteňom nehrozí za žiadnych okolností deformácia. Platinové prstene nemusíte odkladať ani počas práce v záhrade, pretože sa nepoškriabu. Diamanty v platine sú pevne zasadené a nehrozí ich uvoľnenie ani pri tvrdšom náraze. Platina a diamanty skrátka patria k sebe a diamantové svadobné obrúčky sa vašim obľúbeným šperkom na celý život. V prípade platinových prsteňov sa nemusíte obávať o kvalitu kovu, pretože sa ťaží ako rýdzi kov a neobsahuje prakticky žiadne iné prímesi. Platinové prstene by mali byť vašou voľbou aj v prípade, že ste alergickí na iné vzácne kovy.