Deti sú našou prirodzenou súčasťou, aj keď sa to možno väčšine nezdá. Nie všetky ženy a dievčatá sa rodia s rodičovským inštinktom. Aj samotné tehotenstvo odkladáme stále do vyššieho veku.

Práve to však môže byť problémom, ktorý nie je jednoduché vyriešiť. Niktoré ženy by teda deti mať chceli, no život im to prichystal inak. Iné zasa po malom uzlíčku netúžili, no predsa sa musia pripraviť na pobyt v pôrodnici. Počiatočný strach a obavy sú však celkom normálne. Nemusíte sa cítiť previnilo, keď máte pochybnosti. Nikto učený z neba nespadol a i keď určite nájdeme výnimky, je predsa len tehotenstvo a materstvo plné celkom nových zážitkov, ktoré nás prirodzene vystrašia.

Matkou sa naviac nestanete cez noc. Je to proces, počas ktorého sa učíte ako naplniť želania nemluvňaťa bez toho, aby ste sa zbláznili. Určite podobnú neistotu zažívali ženy aj vo Vašom okolí, i keď nerady o tom hovoria. Po niekoľkých dňoch, či mesiacoch si však ani Vy určite nebudete vedieť predstaviť život bez Vášho drobca.

Dieťaťu teda dávame veľa, no s časom sa Vaše starosti budú len zväčšovať. Ak začne chodiť, budete mu musieť byť neustále v pätách, čo je veľmi vyčerpávajúce. Možno ešte ani nezačal sedieť, no Vy mu už budujete kariéru, to je ďalší zlozvyk nejednej matky. Ak predsa chcete podporovať jeho vývoj, určite dbajte na správny výber didaktických hračiek. Práve tie totiž pomáhajú rýchlejšie rozvíjať základné motorické, pohybová aj rečové schopnosti.

Zo začiatku sa tak budete strachovať o pohodlie a zdravie dieťaťa, no ak začne behať, počítajte aj s úrazmi. Nemôžete plakať spolu s ním nad každou modrinou, musíte len utešiť a povzbudiť. Rôzne úrazy sú teda bežné, a to aj v domácnosti. Nemôžete predsa všetko zabaliť do bublinkovej fólie, no Vaše obavy môžu zmenšiť sedacie vaky pre deti.