Maľujete alebo modelujete a zdá sa Vám, že dostať sa na umeleckú dráhu je takmer nemožné? Cesta za úspechom nebýva ľahká. Veď ako zvykli hovoriť naše staré mamy, priama cesta vedie do pekla. Ak chcete dosiahnuť nebeskú pozornosť, musíte si ju vybojovať. Začnite preto už teraz. Nech sa páči, ponúkame Vám pár tipov.

Nenechajte Váš talent spať

Je síce dobré, keď máte na svojej ceste za umeleckým úspechom nejaký ten talent, ale to je iba polovica úspechu. Len málokto sa narodí stopercentný, svoje zručnosti musíte rozvíjať. Poučte sa na vlastných chybách, navštívte kurz, študujte a inšpirujte sa prácou tých, ktorí už niečo dokázali.

Krôčik za krôčikom

Bola by absurdná somarina, aby ste začínali s náročnými projektmi. Pustite sa najskôr do niečoho jednoduchšieho. Keď sa to podarí, zodvihne Vám to sebavedomie a vy budete plný elánu pokračovať. Ak by ste to zobrali z opačného konca, mohlo by to viesť k pocitu zlyhania.

Pýtajte sa známych, no nebojte sa kritiky

Dovoľte rodine, aby Vaše obrazy ohodnotili a prijmite aj možnú kritiku z ich strany. Je to najistejší spôsob, ako sa vyhnúť opakovaniu rovnakých chýb. Pokiaľ je rodina na Vašej strane, skúste to posunúť ďalej (priatelia, spolužiaci, lektori výtvarného umenia a pod.). Ak sa stretávate prevažne s pozitívnym ohlasom, mali by ste už konečne vyliesť z tej svojej ulity. 

Všetko je na webe, a teda aj Vaša práca

Najkratšia cesta ku sláve vedie cez vydarenú propagáciu. Internet ponúka veľa možností, ako svoje diela ukázať. Ak máte vlastný blog, neváhajte a zaveste naň fotky Vašich výtvorov. Je pravdepodobné, že obrazy a sochy vždy dokážu zaujať istú skupinku ľudí. Stačí vedieť, kde sa ukázať, aby ste oslovili tých správnych jedincov. 

Nájdite si agenta

Prečítajte si recenzie a vyberte si agenta, s ktorým sú iní umelci spokojní. Agent Vás bude zastupovať na dražbe a pri podpisovaní zmluvy. Vy si tak budete oveľa istejší. Spočiatku môžete požiadať o pomoc aj niekoho blízkeho, kto sa v tejto problematike vyzná o niečo viac ako vy.

Špecifikujte sa

Veľa slávnych umelcov sa sústredí na maľbu len určitého subjektu. Poznáme známych krajinkárov, portrétistov a podobne. Čím špecifickejší a originálnejší budete, tým lepšie pre Vás.

Využite možnosti online galérie

Jednou z možností kvalitnej propagácie na internete je aj špecializovaná online galéria. Na Slovensku je takou napríklad paulgallery.sk. Stačí sa zaregistrovať, prihlásiť a za symbolický poplatok 1€ pridať Váš obraz alebo sochu. Využiť môžete aj ponuku výhodných balíčkov, vďaka ktorým si dobijete kredit a môžete z neho vkladať viacero diel. Ak si vyberiete takúto možnosť, k balíčku dostanete zdarma aj topovanie. Prečo 1€? Táto online galéria si kladie za cieľ harmonizovať slovenský umelecký svet a vystavovať diela nadaných slovenských umelcov. Bude sa neustále posúvať dopredu, prezentovať diela svojich účastníkov na rôznych weboch, pripravujú sa online rozhovory a podobne. Myslíme si, že jedno éčko je skutočne minimum za to, čo na Vás čaká. Ľudia sa postupne naučia kupovať umenie práve z online galérie a umelci sem budú sústreďovať svoje TOP diela. Toto je určite možnosť, ktorú by mali moderní umelci skúsiť.

Diagnóza „umelec“ je celoživotná

Ak ste už dosiahli svoj vrchol slávy, neprestaňte tvoriť. Myslite na budúcnosť, aby ste si o pár rokov nepovedali, že najlepšie roky už máte za sebou.

Hlavu hore a nikdy sa nevzdávajte. S prípadnými neúspechmi musíme počítať, nedajte sa odradiť. Pokiaľ Vám to prináša radosť, tak to je skutočne to najdôležitejšie. Ostatné sa pritrafí postupne a vy budete môcť robiť svojou tvorbou radosť aj iným.

Zdroj: wikihow.com

Foto: paulgallery.sk