Turistika je veľmi obľúbenou činnosťou mnohých ľudí. Ide o šport vhodný pre každého. Obklopení prírodou po riadnom výstupe do kopca sa budete cítiť naozaj skvele. Každý správny turista však vie, že počasie v horách sa mení závratnou rýchlosťou. Preto by ste vždy mali mať so sebou batoh so základnou výbavou na prežitie v každom počasí.

Druhy batohov

V horách vás počas studeného počasia ochráni termoprádlo a vaše ostatné vybavenie kvalitný turistický batoh. Dbajte na to, aby sa dobre niesol, mal dostatočnú veľkosť, bol pevný a kvalitne skonštruovaný. Medzi základné modely batohov patria športové a turistické. Športové batohy sa využívajú na kratšie túry a niektorí ľudia ich uprednostňujú pred kufrom na zbalenie sa na dovolenku. Bývajú vyrábané v menších rozmeroch (približne do 30 litrov) a z menej pevných materiálov. Turistické batohy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a sú určené pre skúsených milovníkov výstupov v horách. Vyrábajú sa do veľkosti 90 litrov a využívajú sa na prenášanie výstroja alebo spacieho vaku. Zväčša sa rozdeľujú do ďalších kategórií – skialpinistické, lezecké, horské a iné.

Materiál a konštrukcia

Pri kúpe batoha sa zamerajte na pevnosť materiálu a jeho odolnosť voči výkyvom počasia. Minimum by mal byť nepremokavý povrch. Mnohí turisti podnikajú náročné túry, a preto myslite aj na priedušnosť zadnej časti batoha, ktorá vás ochráni pred nepríjemných potením na chrbte. Turistický batoh s pevnou konštrukciou vám umožní efektívne a rovnomerné rozloženie celého nákladu. Dôležité sú samozrejme aj popruhy. Ich správna vzdialenosť a možnosti nastavenia sú alfou a omegou príjemného nosenia aj počas niekoľkých dní. Väčšie batohy bývajú opatrené bedrovým pásom, ktorý sa postará o väčšiu stabilitu pri ich nosení.

Dostatočná veľkosť

Už sme spomínali veľkosť batoha. Možno sa to nezdá, ale tento parameter je pre jeho výber veľmi dôležitý. Menšie batohy sa využívajú skôr na dennej báze, pri jazde na bicykli, do školy alebo na prenášanie oblečenia do fitness centra. Zväčša nemajú pevnú zadnú konštrukciu a ich súčasťou býva veľké množstvo malých vreciek na drobnosti. Stredná veľkosť batohov (30 až 50 litrov) je vhodná pre turistov i skialpinistov. Takéto batohy majú pevnejšiu a dlhšiu zadnú časť, popruhy variabilnejšie nastavenia. Batohy vo veľkosti od 50 litrov disponujú nastaviteľnou zadnou časťou, delia sa na pánske a dámske, majú taktiež dva otvory pre vstup do vnútra. Ak hľadáte vhodný batoh, odporúčame vám kliknúť na stránky e-shopu inSPORTline. Z ich širokej ponuky za skvelé ceny si iste vyberiete.