Študentské roky či pracovný život sú spojené s mnohými výdajmi. Najväčšou položkou na zozname však naďalej zostáva bývanie. Určite premýšľate, či sa presťahovať na internát, užiť si súkromie v priváte alebo zostať s rodičmi. Každá z možností má svoje za a proti. Prezradíme vám ich v tomto článku.

Všade dobre, doma najlepšie – je to naozaj tak?

Dostali ste sa na vysokú školu, máte možnosť absolvovať zaujímavú stáž alebo ste zvládli náročný pohovor? Všetko toto môže znamenať, že vás v najbližšom období čaká sťahovanie. Na druhej strane je ale možné, že ste si školu, prácu alebo stáž našli vo svojom okolí, prípadne v rodnom meste.

Načo sa teda sťahovať, keď je vám doma dobre? Postarajú sa o vás, operú vám, navaria a možno ešte prihodia nejaké vreckové. Zázemie, ktoré ponúka domov, sa väčšinou ťažko opúšťa. Čo vám však môže doma prekážať?

  • Viete sa doma stopercentne sústrediť? Určite ste niekedy zažili chvíle, kedy vám za chrbtom behajú hluční súrodenci, v pozadí hučí telka alebo vás rodičia častujú otravnými otázkami.
  • Máte svoje súkromie? Párty, priateľka či priateľ, kamaráti, relax, ponocovanie, hlasná hudba, užívanie si svojich záľub – nič z toho nebude možné bez neustáleho rodičovského dohľadu.
  • A čo domáce práce? Učenie alebo práca pôjde stranou, hlavne, ak je potrebné udržiavať poriadok po všetkých členoch domácnosti.

Bývanie doma ale na druhú stranu prináša neobyčajnú výhodu – keďže doma väčšinou nemusíte platiť za nájom, ušetríte. A ak ste si naviac našli super stáž či brigádu, je možné, že sa vám na účte po čase nazbiera zaujímavá suma peňazí.

Internát alebo privát?

Vysokoškolské internáty sú lacnejšie ako priváty, no aj tu musíte rátať s určitými obmedzeniami. Neustála prítomnosť spolubývajúcich, párty na chodbách a izbách a niekde aj spoločné sprchy a toalety môžu narušiť vaše súkromie, takže ak máte radi pokoj a vlastný priestor, internát nebude to pravé orechové. Na druhej strane tam vždy nájdete niekoho, kto vám pomôže s úlohami alebo drobnosťami na izbe, s ktorými si neviete rady.

Ak sa chcete postaviť na vlastné nohy, neexistuje lepšia možnosť ako privát. Samozrejme, väčšina študentov si zo začiatku nemôže dovoliť platiť celý byt pre seba, preto je dobré vsadiť na spoločné bývanie s partnerom či kamarátmi, čo značne vyrieši finančné problémy. Dobrý kolektív spolubývajúcich vám zároveň umožní užiť si svoje súkromie viac ako doma či na internáte. Budete sa tak viac sústrediť na prácu alebo štúdium.

Tip: Po škole vám zase môže s platením nájmu pomôcť absolventská prax, vďaka ktorej nebudete musieť čakať na vhodnú platenú pracovnú ponuku a získate potrebné skúsenosti v odbore hneď po ukončení vysokej školy.

Aké ubytovanie hľadať, ak chcete absolvovať stáž?

Máte záujem o stáž pre študentov či absolventov? V prípade Erasmu vám ubytovanie väčšinou vybaví škola. Ak sa však rozhodnete pre pracovnú stáž, je dôležité, aby vám bývanie nezruinovalo celý rozpočet.

  • Vybrať si môžete nielen zo školských internátov, na ktoré sa môžete prihlásiť, aj keď nie ste študent, ale aj z výhodných airbnb.
  • Niekedy je zase dobré osloviť priamo firmu, ktorá vám poradí, kde sú v danej oblasti najlepšie ubytovania.
  • Môžete sa takisto informovať u ľudí, ktorí už takúto stáž absolvovali.

Predtým, než sa rozhodnete, či budete bývať doma, na priváte alebo na internáte, si to najprv poriadne premyslite. Pokiaľ si viete zohnať kamarátov, s ktorými by ste mohli finančne poťahať jeden byt, choďte do toho. Dohodnite sa však na určitých pravidlách, ktoré bude každý dodržiavať. To isté však platí aj na internáte. A doma sa zase príliš neprejedajte! J