V posledných rokoch zvykli predovšetkým neprajníci tvrdiť, že sledovať slovenskú najvyššiu ligu v hokeji absolútne nemá zmysel. Vraj zápasom chýba napätie a šťava, vraj v našej lige nie sú dostatočne kvalitní hokejisti a liga ako produkt nudí. Nuž, samozrejme, že Extraliga nie je šálkou kávy každého športového priaznivca, ale spoločne sa pozrieme na to, že vyššie spomenuté faktory nie sú tak pravdivé, ako si častokrát ľudia myslia. Hokej na Slovensku láka, dovolíme si tvrdiť viac ako kedykoľvek za posledných šesť alebo sedem rokov.

Jedným faktorom je, že Extraliga sa výrazne posunula dopredu po marketingovej stránke, vedenie súťaže robí rôzne reklamné aktivity, snaží sa slovenský hokej dostať k ľuďom ako produkt, vznikajú rôzne záležitosti pre fanúšikov, vytvárajú sa aplikácie, súťaže či akcie, kde sa môžu zapojiť všetci. Jednoducho, s hokejom a ligou ako takou treba žiť, aj keď sa práve nehrajú zápasy. A práci Extraligy sa pridalo aj viacero klubov ako napríklad Poprad, Slovan, Michalovce či Košice, ktoré sa snažia predovšetkým na sociálnych sieťach svojim priaznivcom venovať naozaj ako keby sa jednalo o NHL.

Samozrejme, porovnávaniu s najprestížnejšou hokejovou ligou na svete sa vyhneme, nemalo by to totiž zmysel. Ukazuje sa však, že keď sa chce, tak sa dá a Extraliga láka. Lige ako celku výrazne pomohlo, že sa vrátil Slovan Bratislava, ktorý patril medzi kluby nadnárodnej Kontinetálnej hokejovej ligy. Slovan je pre mnohých rivalom, Slovan je značka a je to zároveň jediný zástupca hlavného mesta Slovenskej republiky v najvyššej hokejovej súťaži v našej krajine. To všetko dopomohlo k celkovému posunu. Okrem toho, viacero klubov sa vydalo cestou mixu odchovancov s legionármi z Kanady, z Fínska, zo Švédska či zo Spojených štátov amerických.

Nemusí sa to zdať, ale hráči, ktorí majú aspoň akú takú skúsenosť s NHL alebo KHL, či kvalitnými ligami v Európe, pozdvihujú Extraligu obrovským spôsobom. Takýchto hokejistov nájdeme nielen v spomínanom Slovane, ale aj v Banskej Bystrici, v Michalovciach či v Poprade. Práve Poprad a Michalovce sú kluby, ktoré nikdy nepatrili medzi favoritov na titul, aspoň nie medzi tých najhlavnejších. To je v ročníku 2020/2021 ale inak.

Poprad, rovnako ako Michalovce patria k tomu najlepšiemu, čo hokej na Slovensku ponúka. Nie je síce okolo nich taká popularita ako okolo Colorado Avalanche a Vegas Golden Knights z NHL,  na ktoré sú v stávky naživo vypísané kurzy s hodnotou 8,00 ale rozhodne stoja za zmienku. Poprad, ktorý má prezývku Kamzíci a nemajú ju len tak, majú ju pre pádny dôvod: Bojujú až do poslednej sekundy. A to je dôvod, prečo sú zápasy slovenských hokejových klubov pre divákov tak veľmi zaujímavé. Majú totiž všetko, čo športový divák hľadá.

Zamýšľať sa nad tým, kto v tejto sezóne bude majstrom je momentálne priskoro, ale už teraz je isté, že o prvenstvo v slovenskom hokeji bude bojovať reálne štyri až päť tímov, čo v našej krajine naozaj dlho nebolo. Jednoducho, slovenský hokej láka, zápasy sú plné napätia a nedá sa dopredu príliš prečítať, kto sa stane víťazom. Fanúškovia zápasy sledujú, diskutujú o nich na sociálnych sieťach a v rôznych diskusiách a zlepšil sa aj prístup médií. Slovenská liga už nie je niečím, o čo sa televízie či tlač vyslovene obtreli len okrajovo, ale je to niečo, čo sa stále viac a viac objavuje v hlavnom vysielacom čase. A to je pre slovenský hokej ako celok veľmi potešiteľné zistenie.