Čo vlastne znamená pojem hyperglykémia? Pokiaľ nám je diagnostikovaná, znamená to, že máme v krvi vysokú hladinu cukru. Samozrejme ani veľmi nízke čísla nenaznačujú, že máme ideálnu hladinu cukru v krvi.

Takýto problém je urgentné riešiť čo najskôr. Ideálne je vyhnúť sa mu. A ako? Prevencia pred tým, ako sa takýto problém u nás vyskytuje, môže byť jednoduchá a zároveň náročná – správny životný štýl.

Hyperglykémia, postihuje ľudí, ktorí sú zasiahnutí cukrovkou typu 1, 2 či tehotné ženy, ktoré majú tehotenskú cukrovku. Ľudia si často mýlia hyperglykémiu a hypoglykémiu. Avšak hypoglykémia, znamená že máme nízku hladinu cukru v krvi.

Ako a prečo vznikajú v našom tele problémy s hladinou cukru?

Cukor, alebo inak glukóza, je pre náš organizmus nevyhnutná. Je to základný a zároveň najrýchlejší zdroj energie. O hyperglykémii hovoríme, ak množstvo glukózy presahuje 10mmol/l.  Táto situácia je v niektorých prípadoch dlhodobá, inokedy zas dočasná.

Príčinou býva zlyhanie produkovania inzulínu v tele. Inzulín je hormón, ktorý umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy, dostala do bunky a následne sa premenila na energiu. Ak je príčinou hyperglykémie cukrovka, je možné, že dochádza k zvýšeniu cukru v krvi kvôli tomu, že prežívame stres, máme nádchu,  konzumujeme veľa nevhodného jedla, alebo máme nedostatok fyzickej aktivity.

Príznaky sa môžu rozvíjať až niekoľko týždňov. Občas sa objavia, až keď je už hladina cukru v krvi skutočne vysoká. Preto si treba dávať skutočný pozor na to, ako sa naše telo správa aby zmena životného štýlu, prišla včas.

Prevencia

Spôsoby, ako znížiť riziko vážnej, alebo dlhotrvajúcej hyperglykémie:

Základ je, mať správne stravovacie návyky. To znamená obmedziť príjem sladkých potravín, sacharidov. Tiež je dôležité dodržiavať v prípade potreby liečebný plán a mať pravidelnú fyzickú aktivitu. Zvýšený cukor v krvi, alebo teda ochorenie ako je cukrovka, je skutočne nebezpečná.

Záver

Tak či onak, správny životný štýl, je dobrá prevencia pred akýmkoľvek ochorením. Dobrá životospráva nám určite neublíži, len pomôže.