Farby na žiadny stavebný ani dekoratívny materiál nepoužívame každý deň. Preto si treba mnohé informácie o nanášaní na tieto povrchy doplniť. Sortiment prechádza neustálymi inováciami, preto vás môže zaskočiť, že farba na betón sa už neznehodnotí ani pri silnom mraze či horúčavách. V podobnom slede informácií budeme pokračovať už v tomto článku!

Ktorá farba na betón úžasne prežiari vašou záhradou a bazénom?

Začiatkom jarnej sezóny opäť začínajú práce na záhrade, na chatách a v okolí všetkých našich prístavieb. Čo doštípal mráz, poškodil nános kameňov, alebo sa zhoršil vzhľad vplyvom chemikálií, to potrebujeme urýchlene renovovať. Renovácia? Renovovať znehodnotené časti vám pomôže farba na beton, s ktorou sa už dnes vyhráte na kameni a aj v bazéne. Pritom tieto farby ani nemusia sľubovať najvyššiu kryciu schopnosť, dôležitý je charakter silikón-akrylátových zmesí, ich spojív a priľnavosť farebných pigmentov.

Renovovali ste úspešne? Tak ste potom len na samom začiatku, pretože farba na beton má zabezpečiť čo najdlhšiu trvácnosť. Na príklade bazénových plôch sa javí ako ideálna farba s veľmi vysokou odolnosťou voči oteru, ktorá rýchlo zasychá, jej charakter neovplyvňujú výkyvy teplôt a je garanciou maximálnej hydroizolačnej bariéry. Pre celkový vzhľad bazénu sa zameriavame, aby farba na beton  bola vysoko odolná aj voči UV žiareniu. Výhodné je vybrať si z viacúčelových, farba sa tak môže použiť na bazény, jazierka a nádrže.

Akou farbou natrieť kov, aby vydržal?

Farby na kov používame na väčších plochách v exteriéri, keď chceme vylepšiť vzhľad hrdzavých brán, plotov alebo prístreškov. Čím skôr farby na kov nanesiete, tým účinnejšie oddialite funkčné znehodnotenie predmetu a vylepšíte aj jeho estetické kvality. Mnohým príliš „nevonia“ vziať drôtenú kefu a brúsku, povrch očistiť úplne do hladka a až po uvoľnení starej použiť nové farby na kov.

Kovových povrchov je neúrekom, preto nie na všetky vám vystačia univerzálne farby. Akrylátové farby na kov považujeme za zlatú strednú cestu pre svoju elastickosť a rýchle schnutie. Určite poznáte silu syntetických farieb, no riedenie vodou treba vymeniť za riedidlo a nasadiť si pracovné rukavice. Na pozink a ľahké kovy nanášajte špeciálne nátery, resp. na plochy radiátorov a bojlerov si zadovážte špeciálne náterové hmoty.