Vravíte, si že doba je zlá, a tak rodine venujete na Vianoce nejaké zlaté šperky, ktoré ju zaistia v horšej dobe. Tak takto sa to nerobí. Zlato je dobrý nápad, ale musí ísť o zlato investičné. Ale verte, s darčekom rodine v podobe zlatej tehly, budete mať ešte väčší úspech.

Zameniť rodinné peňažné úspory za zlato je dobrý nápad

Len sa to musí urobiť správne. Nesmie ísť o akékoľvek zlato. Šperky, numizmatické pamätné mince, surové zlato, akcie firiem ťažiacich zlato – nič z toho nie je správnou voľbou. Investičné zlato má iba dve podoby. Tou sú investičné zlaté zliatky (zlaté tehly) a investičné zlaté mince. Ich hodnota je daná vždy cenou na trhu a investičné zlato sa používa k uchovaniu hodnoty peňazí a majetku obecne.

Oplatí sa meniť peniaze na zlato? Neinvestovať do niečoho iného?

Pravdou je, že s koronavírusom prišla zlatá doba investovania, ale s ním neodíde. Dôvodov je viac. Zlato má zaujímavú schopnosť uchovávať hodnotu majetku v dobách ekonomických, pandemických, politických či vojenských kríz. Nie je virtuálnym, ale hmotným majetkom. Je takmer nezničiteľné, pretože ho nezničí požiar ani povodeň. Naviac zásoby ložísk zlata povážlivo klesajú a nové nie sú na obzore. Mnoho odborníkov tvrdí, že to povedie k nárastu ceny zlata až nad cenu 4000 USD za uncu. Teraz sme na polovici tejto ceny.

Nepátrajte po lepších investíciách. Nie sú

Povie vám to každý finančný poradca. Nízkorizikové akcie sa stali rizikovými a fungovať ako bezpečná investícia prestali aj nehnuteľnosti. Finančný poradcovia dnes odporúčajú až 90 % voľných prostriedkov uložiť do zlata. Naviac pri nákupe investičného zlata ušetríme, pretože nezaplatíme DPH. Takúto výhodu nemáme ani u iných drahých kovov, ani u diamantov, starožitností či umenia.

Chcete kúpiť investičné zlato?

Nakúpite ho v bratislavskej špecializovanej predajni mincovne na Dunajskej ulici 68. Bezpečne, poistenou zásielkou, vám však dorazia, aj keď si ich objednáte v eshope predajne Slovenske-mince.cz. Avšak zlaté tehličky so slovenským pôvodom nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska, teda v NBS. Obchod vám odporučí kvalitné investičné zlato zahraničných rafinérií.