Čaká vás v blízkej budúcnosti stavba rodinného domu? Prečítajte si, čoho by ste sa mali vyvarovať a čo naopak, je veľmi praktické a oplatí sa to toho investovať.

Niekedy sa človek najlepšie poučí z chýb iných ľudí. Preto je dobré si pred stavbou urobiť rešerš aj takých informácií, ktoré vám bežne nikto nepovie. Šťastná majiteľka domu Michaela by si napríklad už nedala čiernu špárovačku do kúpeľne. “Je tam vidno každú smietku a navyše čierna špárovačka púšťa farbu.” Ľutuje aj, že kvôli finančnej situácii si nedali do domu zaviesť rekuperáciu.

V jednoduchosti je krása?

Ak plánujete stavať svojpomocne, tak dobrá rada znie, že pôdorys domu by mal mať jednoduché tvary. Tiež projekt domu. Čím jednoduchší, tým lepšie pre vás. Každá záludnosť, estetická či nelogická, to všetko významne predĺži prácu na dome a strávi posledné kvapky vašej energie. Jednoduché riešenia spravidla nebývajú aj najkrajšie, no pokiaľ staviate svojpomocne, ušetríte čas, energiu, peniaze a aj zbytočné chyby.

Pri kopaní základov sa dá ušetriť tým, že si ich vykopete manuálne a s pomocou priateľov alebo rodiny. Pokiaľ však nehráte o peniaze, ale o čas, omnoho rýchlejšie je kopať strojom. Tiež sa neoplatí ručná práca, ak zemina je príliš tvrdá, prípadne plná skál a koreňov. Pomôže požičovňa stavebných strojov, kde sa dá už na pár hodín požičať rýpadlo či minibager. Za pol dňa tak máte hotovo. Stano, ktorý staval svojpomocne drevodom, by už viac kompetencií zveril stavebnej firme. “V podstate som ani neušetril ako som plánoval. Bol som preťažený neustálym myslením na všetky detaily a urobil som aj pár zásadných chýb, ktoré celkovú sumu dosť navýšili,” zdieľa svoje dojmy Stanislav.

Kvalita nad kvantitou

Aj pri stavbe platí, že kvalita je viac ako kvantita. Bolo by krásne mať mramorovú chodbu a krištálové lustre, no oveľa praktickejšie, je peniaze investovať do kvalitných dverí, okien a kuchynskej linky. Do vecí, ktoré využívate denne a ony tak výrazne ovplyvňujú kvalitu vášho života. Napríklad aj také oddelenie toalety od kúpeľne alebo umiestnenie bezpečnostných prvkov na strechu. Teraz je síce nová, no príde čas a bude potrebovať rekonštrukciu. Vtedy za ne budete vďačný.

Projekt domu plus záhrada

Mnohí, čo stavali svoje domy svojpomocne neskôr ľutovali, že pri ťahaní elektrických rozvodov, nemali tiež plán záhrady a tak prepásli možnosť zarovno zaviesť kabeláž na miesto budúceho záhradného domčeka alebo dotiahnuť aj osvetlenie záhrady. Prípadne pri kopaní základov mohli zarovno využiť požičané použité stroje a vykopať aj dieru na bazén. Všetko je o plánovaní. V prípade veľkých projektov je dobrá príprava kľúčová.

Ak je vašim snom bývanie na samote, zvážte či pre vás nebude výhodná elektrocentrála. Využijete ju už pri kopaní základov a v budúcnosti, pri výpadku elektrickej energie, bude možno jej potreba nevyhnutná. Bývanie ďalej od väčších miest si vyžaduje zásoby benzínu, spoľahnutie na prívod elektriny a možno aj zásoby jedla na pár dní.