Záhrada je často jedinou oázou pokoja, tieňu a oddychu počas tropických letných dní. Miesto, kde sa môžeme ukryť v tieni a je nám tam príjemnejšie ako v rozhorúčenom dome. Preto by sme jej to mali symbolicky splatiť a zveľadiť ju novým záhradným nábytkom. Ako si však vybrať taký, ktorý najlepšie zapadne do vášho štýlu? Jednoducho, spíšte si pre a proti toho-ktorého materiálu a vyberte si svojho víťaza.

 

Drevený nábytok

Elegantný, rustikálny a zároveň pohodlný. Ideálny spoločník do záhrady. Najlepšie dreviny na záhradný nábytok sú exotické – tík, akácia či eukalyptus, dreviny, ktoré sú vďaka svojim olejom odolné voči slnečným lúčom. Je drevený nábytok náročný na údržbu? Pomerne áno, musíte ho pravidelne natierať impregnačnými prípravkami, no keď to nebudete robiť, nič sa nedeje, získa patinu, ktorá je v súčasnosti veľmi žiadaná.

 

Ratanový nábytok

Nábytok z umelého ratanu vydrží všetko – sneh, mráz, slnko, dážď, pokojne stačí, keď ho na zimu prikryjete iba plachtou a môžete ho nechať vonku v záhrade. Pevná konštrukcia a pružný výplet, vám zaručia pohodlie aj čo sa týka údržby – stačí pretrieť handričkou alebo vystriekať „wapkou“. Čo vás môže odradiť, je vyššia cena, ale poznáte to – za kvalitu sa platí.

 

Plast

Materiál, ktorý v zelenej záhrade nepôsobí vábne, ale aj on má svoje výhody – nízka cena, nenáročný na údržbu, ľahko sa s ním manipuluje. Aké sú nevýhody plastového nábytku? Konštrukcia nie je veľmi pevná a je náchylná na zlomenie, tiež pri dlhšom vystavení sa slnku môže stratiť svoju pôvodnú farbu.

 

Nezabudnite sa chrániť

Nepodceňujte silu letného slnka ani v bezpečí korún svojich stromov. Záhradný stan vás ochráni pred slnkom a môžete sa v jeho tieni schovať pred najostrejším poludňajším slnkom. Navyše – chystáte sa grilovať? Viete, ako to chodí s počasím, tento stan vás neochráni iba pred slnkom, ale tiež pred dažďom, ktorý vás môže prepadnúť. A keď môže, tak to s veľkou pravdepodobnosťou aj urobí. Nenechajte si pokaziť pekný deň.