Odvšadiaľ sa na vás rútia rady – optimalizuj, optimalizuj, optimalizuj. Samozrejme, myslia sa peňažné výdavky. Prečo platiť viac, keď sa dá menej? Prídeme o kvalitu? V niektorých prípadoch to rozhodne platí, ale prečo potom ľudia neoptimalizujú svoje výdavky  v oblastiach, kde ich to nepoznačí? Odpoveď je jednoduchá – lebo sa im nechce. Peniaze ušetriť chcú, no hľadať spôsoby, ako sa to dá, sa im nechce.

 

Auto ako žrút peňazí

To, že je auto neuveriteľným pomocníkom každej domácnosti, je neodškriepiteľné. A aj to, že ceny pohonných látok sú oveľa vyššie, ako by sme chceli. No jazdiť musíme, tak kde môžeme ušetriť vďaka tej slávnej optimalizácii? Pôjdeme na to postupne. Poistenie – to povinné zmluvné – áno, už ste 8 rokov v jednej poisťovni, ale nadávate a ste nespokojný. Premôžte sa, spravte si prieskum trhu a vyberte si inú, lepšiu poisťovňu a ročne ušetrite desiatky či stovky eúr. A čo ďalej? Ušetrite vďaka autodoplnkom.

 

Šetrite palivo

Tu platí jednoduchá rovnica – vyšší odpor vzduchu = vyššia spotreba paliva. Ako ale znížiť odpor vzduchu? Jazdíte s otvorenými oknami? Kúpte si deflektory na okná a vaše auto dostane okamžite aerodynamickejší tvar. Máte na streche záhradku? Dajte ju tam iba vtedy, keď ju potrebujete. Odpor vzduchu môžu znížiť aj predné spojlery či nový tvar svetiel.

 

Tlak a kvalita pneumatík

Poznáte to sami, keď máte zodraté topánky alebo sa vám odliepa podrážka, chodí sa vám oveľa horšie ako v nových a pohodlných. To isté platí o aute a pneumatikách. Dbajte na to, aby bolo vždy obuté v kvalitných pneumatikách od Continentalu, Goodyearu, Michelinu či Pirelliho. A neustále kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách – keď máte o 10 % nižší tlak, na 100 km môžete mať vyššiu spotrebu aj o pol litra. Neodporúča sa však ani vyšši tlak a o jazde na zimných pneumatikách počas leta hádam ani nemusím hovoriť. Aj detaily rozhodujú o tom, či dokážete výrazne znížiť náklady na prevádzku auta.

 

Foto stockimages / freedigitalphotos.net